Gminy polubiły wspólne zakupy energii elektrycznej

Gminy polubiły wspólne zakupy energii elektrycznej
Magdalena Lipiecka, Czysta Energia
15.06.2016, o godz. 9:19
czas czytania: około 2 minut
0

Rośnie liczba samorządów, które decydują się na zmianę dostawców energii i tworzą w tym celu grupy zakupowe. Powód jest prosty – oszczędności dla gminnej kasy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Gmina, jednostka oświatowa czy szpital nie mają zbyt wielu możliwości zmniejszenia kosztów zakupu energii, ale połączenie się tych jednostek w grupę zakupową czyni je bardziej atrakcyjnymi dla sprzedawcy i pozwala na uzyskanie lepszej ceny oraz wynegocjowanie korzystniejszych warunków zakupu energii.

Samorządy mają prawo do zmiany dostawcy energii od 2007 r. I choć nie jest to jeszcze powszechny trend, to coraz więcej jednostek decyduje się na taki krok. W ramach grup zakupy energii elektrycznej pomagają zorganizować m.in. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Związek Gmin Śląska Opolskiego, Pomorska Grupa Konsultingowa, firma Audytel czy Mazowiecka Agencja Energetyczna.

Wspólne przetargi

– Grupa zakupowa w ramach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego (od 2015 Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot) została założona w 2012 r. – wyjaśnia Michał Glaser, dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S). Zakup w 2016 r. jest już czwartym w ramach grupy, którą tworzy 27 gmin wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi, placówkami kulturalno-oświatowymi, spółkami miejskimi oraz Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy i Muzeum Zamkowe w Malborku. Z roku na rok zwiększa się liczba gmin i podmiotów korzystających ze wspólnych zakupów energii. – Dzięki grupowemu zakupowi energii elektrycznej w ramach współpracy samorządów OMG-G-S koszty są o 25-30% niższe w porównaniu do cen z cennika – wylicza M. Glaser. Umowa jest zawierana na okres jednego roku kalendarzowego, a wspólne zakupy dotyczą ok. 2500 punktów odbioru energii. Zdaniem dyrektora biura OMG-G-S, główne korzyści płynące z powołania grupy zakupowej to oszczędności wynikające z mniejszych kosztów zakupu surowców, ale także z redukcji kosztów obsługi administracyjnej tychże zakupów. Ponadto oszczędności pozwalają osiągać ważne cele publiczne – bieżące lub inwestycyjne. – Wydatki na energię to zwykle koszty utrzymania, a zaoszczędzone środki pomagają sfinansować np. dodatkowe godziny zajęć sportowych w szkołach – wyjaśnia M. Glaser. Wspólne zakupy w ramach OMG-G-S obejmują także: olej opałowy, gaz oraz paliwo do samochodów służbowych i usługi pocztowe.

Więcej o grupowych zakupach energii przez jednostki samorządu terytorialnego można przeczytać TUTAJ.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Bez kategorii
css.php
Copyright © 2024