Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Gorzów przyspiesza z adaptacją do zmian klimatu. Rusza II etap projektu zagospodarowania wód opadowych

Gorzów przyspiesza z adaptacją do zmian klimatu. Rusza II etap projektu zagospodarowania wód opadowych Wikimedia Commons
pap/jw
17.11.2025, o godz. 8:24
czas czytania: około 2 minut
0

Prace przy ul. Warszawskiej wchodzą na wyższy bieg. Gorzów Wlkp. inwestuje 15,6 mln zł w kolejny etap systemu zagospodarowania wód opadowych, a w planach ma już następne przedsięwzięcia – od zielonych przystanków po nowe zbiorniki retencyjne. O postępach informuje dyr. GIM Ewa Iwańska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

– Aktywne działania na rzecz ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian to dziś konieczność. Gorzowski samorząd od kilku lat konsekwentnie realizuje inwestycje, które mają ograniczać skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Za realizację projektu jest odpowiedzialna nasza spółka komunalna – poinformowała dyr. Biura Zarządu Gorzowskich Inwestycji Miejskich (GIM) Ewa Iwańska.

W rejonie ul. Warszawskiej trwa modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacji deszczowej i innych związanych z nią urządzeń wodnych. Wykonawca zakończył prace przygotowawcze, wyprofilował skarpę rowu i zamontował część kolektora deszczowego. W planach jest także budowa zbiorników retencyjno-rozsączających oraz infrastruktury towarzyszącej w sąsiedztwie ulicy.

Zielone przystanki i nowe inwestycje w kolejce

– Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–27, w mieście pojawią się tzw. zielone przystanki – nowe nasadzenia roślin w centrum Gorzowa – dodała Iwańska.

Dodała, że planowane są także: budowa zielonego parkingu przy ul. Rejewskiego oraz rozbudowa kanalizacji deszczowej w rejonie Wieprzyc.



Dofinansowania i kolejne wnioski

– Pierwszy etap oceny wniosków zakończył się pozytywnie, a projekt przeszedł do kolejnego etapu oceny. W planach jest również złożenie wniosku o dofinansowanie inwestycji przy ulicach: Teatralnej, Siedzikówny-Inki, Niepodległości i Brackiej – powiedziała Iwańska.

W ramach pierwszego etapu projektu związanego z zagospodarowaniem wód opadowych w Gorzowie rozbudowano, przebudowano i wyremontowano ponad 14 km kanalizacji deszczowej. Powstały nowe zbiorniki retencyjne i wyremontowano istniejące.

Ponadto, w przestrzeni miejskiej pojawiła się infrastruktura towarzysząca: skwer, boisko, ciąg spacerowy, punkty poboru wody oraz miejskie szalety. Całkowity koszt wyniósł 81 mln zł, a dofinansowanie było na poziomie 69 mln zł.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad2 pk plus [od 02.09.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2026