Co słychać w gospodarce komunalnej? Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej aktualnych tematów i najchętniej czytanych artykułów z ostatnich tygodni.

BDO cały czas budzi zainteresowanie 

Osoby zajmujące się gospodarką komunalną (a w szczególności gospodarką odpadami) od miesięcy śledzą wszelkie informacje związane z Bazą danych odpadowych (BDO). Szczególnie gorący był koniec roku za sprawą rozporządzenia ministra klimatu (które odpady nie muszą znaleźć się w ewidencji).

Końcówka stycznia to z kolei prace parlamentu nad nowelizacjami dotyczącymi BDO. Choć z interpretacji przepisów wynika, że papierowej ewidencji będzie można używać jeszcze przez kilka miesięcy, to eksperci i praktycy są zgodni – nie warto zwlekać i najlepiej jak najszybciej przygotować się do elektronicznej ewidencji odpadów.

BDO 750 x 300 2020

Sprawozdania odpadowe później

Ważna informacja dla gospodarujących odpadami to także opóźnienie terminu składania sprawozdań. Dzięki znowelizowanym przepisom ustawy o odpadach przedsiębiorcy nie muszą składać sprawozdań odpadowych za 2019 rok do 31 stycznia. Nowelizacja wydłużyła ten termin do 30 czerwca 2020 r.

Sprawozdania za odpady będzie można złożyć do końca czerwca

Nowy wiceminister klimatu

Przypominamy także, że od końca stycznia na stanowisku wiceministra odpowiedzialnego za gospodarkę odpadami w Polsce zasiada nowa osoba. Jest to Jacek Ozdoba.

Sprawozdania z KPOŚK i betonoza

Inny ważny temat ostatnich tygodni z sektora gospodarki komunalnej to także opublikowane wzory sprawozdań z KPOŚK dla branży wod-kan, które trzeba złożyć do końca lutego.

Z kolei w branży zieleni miejskiej szerokim echem odbił się temat “betonozy”, która dotarła już nawet do Wąwozu Czarnego w pobliżu Kazimierza Dolnego.

Portal Komunalny w 2019: BDO, kody odpadów i inne

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj