


![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)

Pandemia COVID-19 postawiła samorządy i przedsiębiorstwa przed wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa gospodarki odpadami, w szczególności niedopuszczenia do zaprzestania odbioru lub przetwarzania odpadów, co niewątpliwie wywołałoby kolejny dotkliwy kryzys. Przed takim wyzwaniem stanął też Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” (ZM GOAP).
Kilkanaście starych fotografii odnaleziono w odpadach przywiezionych do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” w województwie wielkopolskim. Co przedstawiają?
Tylko w 2020 roku do mórz i oceanów trafiło 1,5 mld jednorazowych maseczek ochronnych – obliczyła organizacja Oceans Asia. Każda z nich będzie rozkładać się 450 lat, uwalniając do wody drobiny mikroplastiku.
Tauron Wydobycie chce przetwarzać wszystkie poprodukcyjne odpady ze swoich kopalń na produkty, m.in. kruszywa dla budownictwa drogowego i hydrotechnicznego. Jako pierwszy z trzech kopalń firmy status tzw. kopalni bezodpadowej uzyskał zakład górniczy Brzeszcze.
W okresie pandemii liczba odpadów medycznych na Ukrainie wzrosła prawie dwukrotnie, ale bezpiecznie utylizowana jest tylko połowa – twierdzi szef ukraińskiej Państwowej Inspekcji Ekologicznej Andrij Malowanyj, cytowany we wtorek przez serwis Ekonomiczna Prawda.











