



![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)
Osiem osób zostało oskarżonych przez prokuraturę w związku z nielegalnym magazynowaniem odpadów w miejscowości Gorlice (woj. małopolskie) na terenie byłej rafinerii Glimar. Oskarżeni zarobili na procederze niemal 3 mln zł. Teraz będą musieli zapłacić 500 tys. zł kary i grozi im do 12 lat więzienia.
Strażnik miejski będzie mógł ukarać osobę uchylającą się od regulowania rachunków za odpady - właścicielom domów i mieszkań grozi mandat 500 zł - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita" w materiale o pracach nad projektem nowelizacji przepisów o straży gminnej.
W nocy z 24 na 25 czerwca na Dolnym Śląsku w gminie Ścinawa wysypano na drogę powiatową kilkadziesiąt ton śmieci - donoszą lokalne media.
Jak ekologicznie i bezpiecznie odzyskiwać energię i ciepło ze spalania odpadów? Jakie działania są zgodne z europejską polityką? Co zrobić, aby każdy z nas płacił mniej za ciepło, ale i wywóz odpadów? Ile spalarni powinniśmy wybudować, aby zbilansować system? Z odbywającej się w Olsztynie konferencji Abrys "Paliwa z odpadów" komentują dr Aleksander Sobolewski i prof. Grzegorz Wielgosiński.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Termal” w Lubinie na Dolnym Śląsku chce wybudować instalację termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii. Okoliczni mieszkańcy już zgłaszają sprzeciw.











