




– Choć posiadamy jedną z najnowocześniejszych sortowni w Polsce, to odzyskane surowce jesteśmy w stanie zbyć po dwukrotnie niższej cenie niż przed rokiem – wylicza Sławomir Kiszkurno z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, który zauważa też, że do ZUt-u trafia znacznie mniej cennych butelek i puszek po wejściu w życie systemu kaucyjnego. W efekcie przychody spółki spadły o 4 mln zł, o czym rozmawialiśmy podczas Konferencji "Paliwa z odpadów" wydawnictwa Abrys.
Rocznie w kraju powstaje około 80 tys. ton odpadów medycznych i weterynaryjnych, które wymagają szczególnego traktowania ze względu na potencjalne zagrożenia biologiczne, chemiczne i fizyczne. Czy w Polsce działa system, który pozwala na zagospodarowanie ich w odpowiedni sposób? Diagnozuje to Raport „Bezpieczny Odpad® 2026: Realne wyzwania w zabezpieczaniu odpadów medycznych w Polsce”.
Tauron zamierza współpracować z koncernem Suez w zakresie rozwoju kogeneracyjnych źródeł wytwórczych z wykorzystaniem paliw alternatywnych, w tym technologii termicznego przekształcania odpadów w energię – wynika z poniedziałkowego komunikatu Taurona. Spółka podpisała w tej sprawie list intencyjny z koncernem Suez.
Czy paliwa z odpadów, tzw. RDF, mogą stać się jednym z narzędzi wspierających lokalne ciepłownictwo i jednocześnie pomóc w zagospodarowaniu frakcji, która dziś zalega w systemie? O tym rozmawiano podczas seminarium „Perspektywy wykorzystania paliw z odpadów (tzw. RDF) w ciepłownictwie”, które 15 czerwca 2026 r. odbyło się w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.
"20 lat temu zaczynaliśmy od młotków i śrubokrętów. Później dzięki polskiemu sprytowi udało nam się stworzyć branżę, która wcześniej nie istniała" – tak o początkach sektora recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego mówi Bartosz Kubicki, prezes firmy Elektrorecykling, z którym spotkaliśmy się w czasie 20. Konferencji "Recykling ZSEE" wydawnictwa Abrys. Jego zdaniem w dzisiejszych realiach geopolitycznych ta branża staje się kluczowa dla gospodarki.











