Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Gospodarujący odpadami w obliczu wyzwań prawnych. Jak dostosować się do przepisów?

Gospodarujący odpadami w obliczu wyzwań prawnych. Jak dostosować się do przepisów?
jwo
03.09.2020, o godz. 13:44
czas czytania: około 2 minut
1

Prelegenci konferencji "Kompleksowa gospodarka odpadami" 2020 sporo czasu poświęcili problemom prawnym, z którymi borykają się gospodarujący odpadami. Biorąc pod uwagę często zmieniające się przepisy, znajomość prawa staje się kluczowa m.in. podczas tworzenia regulaminów, budowy i modernizacji zakładów czy bilansowania systemów gospodarki odpadami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Maciej Kiełbus z Kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners omówił problem odpowiedniego formułowania regulaminu utrzymania czystości w gminach. Jego zdaniem powinien być on skonstruowany tak, aby jednocześnie ustalić lokalne ramy prawne systemu gospodarki odpadami, ale i skutecznie przekazać te reguły mieszkańcom.

Rozwiązaniem może być w tym wypadku stworzenie dwóch dokumentów – oficjalnego regulaminu oraz opartego na nim informatora, który w możliwie prosty sposób przekaże mieszkańcom zasady zbiórki odpadów.

Wyzwaniem dla gospodarujących odpadami jest też realizowanie inwestycji w perspektywie ciągle zmieniających się przepisów. Jak zauważył Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, budowa nowych czy modernizacja działających instalacji to proces trwający często nawet ponad 5 lat. Umiejętność dostosowania się do zmian przepisów w tym czasie jest więc znacząca.

W trakcie budowy lub modernizacji zakłady gospodarki odpadami muszą zmierzyć się m.in. z procesem administracyjnym, określeniem wydajności inwestycji, czy uzyskaniem finansowania. Wyzwaniami są też zmiany w Prawie zamówień publicznych, przyjęcie odpowiednich wskaźników efektywności całego procesu czy bardziej przyziemne kwestie, jak np. rzetelność wykonawców budowy.

Jędrzej Bujny z kancelarii SMM Legal omówił z kolei problem wyłączania nieruchomości niezamieszkałych z gminnych systemów gospodarki odpadami. Zgodnie ze zmianami w ustawie o ucpg z 2019 r. przystąpienie właściciela takiej nieruchomości do gminnego systemu jest dobrowolne. Pojawiają się jednak wątpliwości interpretacyjne, np. czy właściciel nieruchomości może sam zrezygnować z udziału w systemie, trudność stanowi także sama definicja nieruchomości niezamieszkałej.

Gospodarka odpadami. Problemy, przyszłość i rozwiązania. W Gdańsku trwa konferencja z transmisją on-line

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


Zbierający

Komentarz #87293 dodany 2020-09-03 20:52:57

Przepisy prawne wciąż coś regulują i nakazują. Ludzie sobie włosy wyrywają, żeby za tym prawem odpadowym nadążyć. To firmy odpadowe bardziej powinny stawiać, regulować rządania na tle unijnych przepisów. Unia chce jednego , Pl doda coś swojego i branża się topi z kłopotami bo tak jak w artykule " zbyt częsta zmiana przepisów"

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024