– Czyste powietrze to priorytet nas wszystkich. Jest to ważne dla nas i przyszłych pokoleń. Trzeba o tym rozmawiać merytorycznie i konkretnie, a przede wszystkim działać – deklarował podczas konferencji prasowej w poznańskim urzędzie miasta Jacek Jaśkowiak.
– Rolą nowo powołanej pełnomocniczki będzie kreowanie skutecznej polityki w tym zakresie. Istotna jest też edukacja, bo wiele zależy od świadomości samych mieszkańców – dodał prezydent Poznania.
Z WFOŚiGW do urzędu miasta
Hanna Grunt do 2017 r. była prezesem WFOŚiGW w Poznaniu. Funkcję tę sprawowała przez 6 lat. W listopadzie na stanowisku zastąpiła ją Jolanta Ratajczak, dotychczasowa prezes Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.
Krótko po odejściu z WFOŚiGW w wywiadzie dla Portalu Komunalnego Hanna Grunt mówiła, że praca w Funduszu “to był bardzo udany czas”. Już wtedy przyznawała, że walka ze smogiem i źródłami tzw. niskiej emisji w Wielkopolsce to jedno z największych wyzwań najbliższych lat dla regionu w kwestii ochrony środowiska.
Przeczytaj wywiad z Hanną Grunt. “Praca w WFOŚiGW to był bardzo udany czas”:
Nie tylko Poznań
I właśnie o współpracy z gminami całego regionu dla poprawy jakości powietrza – a nie tylko o smogu w Poznaniu – mówiła w poniedziałek Hanna Grunt.
– Jakość powietrza ma wpływ na życie mieszkańców. W Poznaniu sytuacja w tym zakresie bardzo się poprawiła, jednak nadal jest wiele do zrobienia – powiedziała nowo powołana pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. jakości powietrza.
https://www.facebook.com/oficjalnyportalMiastaPoznania/videos/1775355812501756/
– Na jakość powietrza w Poznaniu wpływa także powietrze z ościennych gmin. Więc rozproszenie zadań na wszystkie jednostki administracyjne, które otaczają Poznań jest konieczne do skoordynowania – powiedziała Hanna Grunt.
Pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. jakości powietrza dodała, że priorytetem dla niej będzie stworzenie zespołu eksperckiego do walki ze smogiem w regionie. W jego skład wejdą specjaliści-naukowcy z poznańskich uczelni, organizacje społeczne oraz przedstawiciele samorządów.
Hanna Grunt będzie też koordynowała i nadzorowała działania wszystkich miejskich jednostek odpowiedzialnych za ochronę powietrza. Niektóre z nich nie do końca nawet zdają sobie z tego sprawę – zauważyła Grunt. Do zadań pełnomocnika należeć będzie także edukacja mieszkańców na temat smogu.
O krok dalej od smogu
Poznańscy urzędnicy i prezydent Jaśkowiak podkreślają, że powołanie specjalisty ds. walki o czyste powietrze to kolejny krok miasta w kwestii ochrony powietrza. Poznań ma swoją uchwałę antysmogową, działają także programy dofinansowujące termomodernizację oraz wymianę pieców.
Tylko w 2018 r. w Poznaniu podpisano z mieszkańcami 234 umowy na kwotę 1,6 mln zł, które pozwolą na likwidację 500 pieców i kotłów. W mieście działa też m.in. program “Trzymaj ciepło” (darmowe skanowanie domów kamerami termowizyjnymi) czy aplikacja “Atmosfera dla Poznania” monitorująca stan powietrza. Regularne kontrole pieców w sezonie grzewczym przeprowadza straż miejska.
Komentarze (0)