Instalacja Wrompa została zlokalizowana na terenie wrocławskiej przepompowni ścieków Port Południe. Pompa ciepła o mocy 12,5 MW, wydajnością przewyższa tysiąc standardowych pomp ciepła używanych w domach jednorodzinnych.
Odzysk ciepła ze ścieków
Założenie projektu polega na odzyskiwaniu ciepła ze ścieków, podwyższaniu jego parametrów i dostarczaniu do miejskiego systemu ciepłowniczego, co umożliwi zmniejszenie zależności od paliw kopalnych i emisji szkodliwych substancji.
Jak informuje MPWiK we Wrocławiu, pełne uruchomienie pompy Wrompa planowane jest na koniec 2024 roku.
Docelowo instalacja dostarczać ma do 5% rocznego zapotrzebowania na ciepło dla Wrocławia. Będzie to też kluczowy element w procesie modernizacji i ekologizacji infrastruktury energetycznej miasta.
Celem projektu Wrompa jest budowa największej systemowej pompy ciepła w Polsce i włączenia jej do sieci ciepłowniczej we Wrocławiu.
Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii (OZE), możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla (system wrocławski zasilany jest przez wysokosprawną kogenerację opartą na węglu), a to z kolei przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery (CO2, SO2, NOx i pyłów).
Inwestycja za ponad 80 mln zł
Projekt ten to składowa inwestycji o wartości ponad 80 milionów złotych przy wsparciu z europejskich funduszy, a także budżetu państwa.
Koszt inwestycji wraz z przyłączem to 82 mln złotych.
Projekt Wrompa korzysta z dofinansowania o wartości 18 mln złotych euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.
Inwestycja uzyskała również dofinansowanie w formie dotacji ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych.
Jak zapewnia samorząd miasta Wrocławia, instalacja poprawić ma jakość życia mieszkańców. Ma to być też inspiracja dla innych miast dążących do ekologicznej transformacji.
Implementacja zrównoważonych rozwiązań
Jak informuje MPWiK, inicjatywa Wrompa w Wrocławiu stanowić ma wyraz rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby implementacji zrównoważonych rozwiązań w obszarze gospodarki wodno-ściekowej, podkreślając znaczenie inwestycji w technologie przyjazne środowisku dla przyszłości urbanistycznych ekosystemów.
Komentarze (0)