Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Inteligentne systemy sterowania dla Sądeckich Wodociągów

Inteligentne systemy sterowania dla Sądeckich Wodociągów
ko
29.03.2018, o godz. 8:48
czas czytania: około 2 minut
0

Spółka Sądeckie Wodociągi podpisała porozumienie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Specjaliści z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki będą współpracować z pracownikami oczyszczalni ścieków m.in. w zakresie inteligentnych systemów sterowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

– Mamy najlepsze zespoły w Polsce zajmujące się automatyzacją, diagnostyką, monitoringiem procesów technologicznych – mówi prof. dr hab. inż. Antoni Kalukiewicz, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– Współpraca ze spółką Sądeckie Wodociągi będzie dotyczyć praktycznych zagadnień, między innymi automatyzacji i wizualizacji procesów technologicznych, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, czy inteligentnych systemów sterowania – wylicza dr hab. inż. Marek Iwaniec, prof. AGH, kierownik Katedry Automatyzacji Procesów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Podpisanie umowy w dniu 26.03.2018 r.

– Po przeprowadzeniu gigantycznych inwestycji wodno-kanalizacyjnych, przechodzimy na nowy poziom funkcjonowania. Zaopatrzenie w wodę oraz odbiór ścieków od mieszkańców regionu to podstawowe działania przedsiębiorstwa, które dziś muszą być wzbogacone wspólnymi projektami ze środowiskiem naukowym – zaznacza Janusz Adamek, prezes zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi.

Samowystarczalność energetyczna

– Już dziś oczyszczalnia ścieków w Nowym Sączu produkuje energię elektryczną, która pokrywa ponad 80 proc. zapotrzebowania własnego – zaznacza dr inż. Józef Ciuła, wiceprezes zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi. W ramach współpracy z AGH spółka będzie dążyć do osiągnięcia nadwyżki energetycznej. Po pierwsze zabezpieczy to w stu procentach potrzeby oczyszczalni na energię elektryczną, a po drugie pozwoli wykorzystać ją do zasilania innych obiektów przedsiębiorstwa.

Badania i rozwój

Cele współpracy określone w porozumieniu to:

  • Realizacja wspólnych projektów opartych na badaniach przemysłowych i pracach rozwojowych w obszarze sieci wod-kan.
  • Wspólnie aplikowanie o zewnętrze środki finansowe w zakresie badań i rozwoju.
  • Wdrażanie zaawansowanych technologii w tym opracowanie modeli inteligentnej infrastruktury krytycznej dla sieci kanalizacyjnej.
  • Optymalizacja wykorzystania energii elektrycznej i ciepła na terenie obiektów sieciowych oraz oczyszczalni ścieków.
  • Możliwość realizowania prac dyplomowych przez studentów AGH w Sądeckich Wodociągach.

W 2017 r. Spółka Sądeckie Wodociągi podpisała porozumienia o współpracy z trzema uczelniami wyższymi: Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu, Politechniką Krakowską oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024