Jak zauważali organizatorzy i goście konferencji, wydarzenie to było okazją do międzynarodowej wymiany doświadczeń, a także poznawania rozwiązań technologicznych, ważnych przede wszystkim ze względu na ochronę środowiska naturalnego, ale też ze względów ekonomicznych. Kraje takie jak Dania mogą bowiem stanowić wzór stosowania nowoczesnych technologii w tej dziedzinie.
Dobre duńskie wzorce
– Trzeba się uczyć od najlepszych – stwierdził wiceprezydent Katowic, Mariusz Skiba. – Kraje skandynawskie od lat uchodzą za te najlepsze, wzorcowe, które należy naśladować w zakresie technologii środowiskowych. Biorąc pod uwagę wymagania, jakie stawia nam m.in. Unia Europejska, chcemy brać przykład i inspirować się takimi rozwiązaniami, jakie ma właśnie Dania. Cieszę się więc, że została zbudowana taka relacja, która pozwala uczyć się tych doświadczeń – podsumował wiceprezydent Katowic.
Poszukują płaszczyzn współpracy
– Od jakiegoś czasu współpracujemy z partnerami z Danii i szukamy płaszczyzn wspólnych relacji – wyjaśniał prezes spółki Katowickie Inwestycje S.A., Andrzej Hołda. – Poruszamy też wiele ważnych tematów do których zalicza się między innymi nowa dyrektywa unijna, która nakłada sporą odpowiedzialność na podmioty zajmujące się oczyszczaniem ścieków. A że Duńczycy są prymusem w Europie w tym zakresie, to chcemy dowiedzieć się jak oni to robią.
Oczyszczanie i oszczędność wody
– Dania ma spore doświadczenie jeśli chodzi o oczyszczanie ścieków – podkreślał attaché Thor Danielsen z Ambasady Królestwa Danii w Warszawie. – Mamy też bardzo dużo doświadczeń, jeśli chodzi o oszczędzanie wody, zapobieganiu utracie wody – przeciętnie jest to około 10%, ale w samej Kopenhadze strata to około 5,3% w przepływach wody w sieci wodociągowej. Możemy się dzielić doświadczeniami w cyfrowej obsłudze infrastruktury.
Unijne wymogi nowe technologie
Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w wielu ciekawych panelach dyskusyjnych, które były okazją do rozmów o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, spełnianiu wymogów dyrektyw unijnych, ale także wymiany doświadczeń wynikających z wcześniejszych działań.
– Dania może się też poszczycić sporymi sukcesami w dziedzinie zapobiegania stratom wody – przyznał attaché Thor Danielsen z Ambasady Królestwa Danii w Warszawie. – Przeciętnie ubytki to około 10%, ale w takich miastach jak Kopenhaga wartość ta wynosi już tylko około 5,3% w przepływach wody w sieci wodociągowej. Mamy też ogromną wiedzę z zakresu cyfrowej obsługi infrastruktury. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że możemy tutaj podzielić się naszymi doświadczeniami i współpracować z Katowicami, a także całym regionem, a szczególnie ze spółkami, takimi jak jak Katowickie Inwestycje czy Katowickie Wodociągi – zaznaczał przedstawiciel duńskiej ambasady.
Osiągnięcia Katowickich Inwestycji S.A.
Katowickie Inwestycje to miejska spółka, która w imieniu Katowic realizuje najważniejsze inwestycje dla sprawnego funkcjonowania miasta.
Do osiągnięć tego podmiotu zaliczono m.in. powstanie nowych układów drogowych z rozwiązaniami dostosowanymi do oczekiwań wszystkich uczestników ruchu – także dla pieszych i rowerzystów.
W gestii spółki znajdują się też nowe obiekty kubaturowe, takie jak katowickie baseny czy też powstający właśnie miejski kompleks sportowy.
Spółka zajmuje się również rozbudową i utrzymaniem skomplikowanej i wielokilometrowej sieci kanalizacji. Przy czym, podziemny system obsługuje zarówno ścieki sanitarne, jak i wody opadowe. Te ostatnie magazynowane są w zbiornikach retencyjnych, które w ostatnich latach pojawiły się w wielu miejscach Katowic, po to by chronić miasto przed skutkami nawalnych opadów, a także by umożliwiać ponowne wykorzystywanie deszczówki.
Ambasada i Prezydent Katowic
Współorganizatorem wtorkowej konferencji była Ambasada Królestwa Danii w Warszawie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice, dr Marcin Krupa.
Komentarze (0)