Reklama

envicon 2023 ad1a

Katowice. Duńsko-polska Konferencja Technologii Wodociągowych i Kanalizacyjnych

Katowice. Duńsko-polska Konferencja Technologii Wodociągowych i Kanalizacyjnych
R.G.
22.09.2023, o godz. 13:51
czas czytania: około 3 minut
0

We wtorek, 19 września br., w Katowicach odbyła się duńsko-polska Konferencja Technologii Wodociągowych i Kanalizacyjnych. Gospodarzem konferencji była spółka Katowickie Inwestycje S.A., w której siedzibie zebrali się przedstawiciele branży z Polski oraz spoza naszego kraju. Gośćmi konferencji byli także naukowcy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Jak zauważali organizatorzy i goście konferencji, wydarzenie to było okazją do międzynarodowej wymiany doświadczeń, a także poznawania rozwiązań technologicznych, ważnych przede wszystkim ze względu na ochronę środowiska naturalnego, ale też ze względów ekonomicznych. Kraje takie jak Dania mogą bowiem stanowić wzór stosowania nowoczesnych technologii w tej dziedzinie.

Dobre duńskie wzorce

– Trzeba się uczyć od najlepszych – stwierdził wiceprezydent Katowic, Mariusz Skiba. – Kraje skandynawskie od lat uchodzą za te najlepsze, wzorcowe, które należy naśladować w zakresie technologii środowiskowych. Biorąc pod uwagę wymagania, jakie stawia nam m.in. Unia Europejska, chcemy brać przykład i inspirować się takimi rozwiązaniami, jakie ma właśnie Dania. Cieszę się więc, że została zbudowana taka relacja, która pozwala uczyć się tych doświadczeń – podsumował wiceprezydent Katowic.

Poszukują płaszczyzn współpracy

– Od jakiegoś czasu współpracujemy z partnerami z Danii i szukamy płaszczyzn wspólnych relacji – wyjaśniał prezes spółki Katowickie Inwestycje S.A., Andrzej Hołda. – Poruszamy też wiele ważnych tematów do których zalicza się między innymi nowa dyrektywa unijna, która nakłada sporą odpowiedzialność na podmioty zajmujące się oczyszczaniem ścieków. A że Duńczycy są prymusem w Europie w tym zakresie, to chcemy dowiedzieć się jak oni to robią.

Oczyszczanie i oszczędność wody 

– Dania ma spore doświadczenie jeśli chodzi o oczyszczanie ścieków – podkreślał attaché Thor Danielsen z Ambasady Królestwa Danii w Warszawie. – Mamy też bardzo dużo doświadczeń, jeśli chodzi o oszczędzanie wody, zapobieganiu utracie wody – przeciętnie jest to około 10%, ale w samej Kopenhadze strata to około 5,3% w przepływach wody w sieci wodociągowej. Możemy się dzielić doświadczeniami w cyfrowej obsłudze infrastruktury.

Unijne wymogi nowe technologie

Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w wielu ciekawych panelach dyskusyjnych, które były okazją do rozmów o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, spełnianiu wymogów dyrektyw unijnych, ale także wymiany doświadczeń wynikających z wcześniejszych działań.

– Dania może się też poszczycić sporymi sukcesami w dziedzinie zapobiegania stratom wody – przyznał attaché Thor Danielsen z Ambasady Królestwa Danii w Warszawie. – Przeciętnie ubytki to około 10%, ale w takich miastach jak Kopenhaga wartość ta wynosi już tylko około 5,3% w przepływach wody w sieci wodociągowej. Mamy też ogromną wiedzę z zakresu cyfrowej obsługi infrastruktury. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że możemy tutaj podzielić się naszymi doświadczeniami i współpracować z Katowicami, a także całym regionem, a szczególnie ze spółkami, takimi jak jak Katowickie Inwestycje czy Katowickie Wodociągi – zaznaczał przedstawiciel duńskiej ambasady.

Osiągnięcia Katowickich Inwestycji S.A.

Katowickie Inwestycje to miejska spółka, która w imieniu Katowic realizuje najważniejsze inwestycje dla sprawnego funkcjonowania miasta.

Do osiągnięć tego podmiotu zaliczono m.in. powstanie nowych układów drogowych z rozwiązaniami dostosowanymi do oczekiwań wszystkich uczestników ruchu – także dla pieszych i rowerzystów.

W gestii spółki znajdują się też nowe obiekty kubaturowe, takie jak katowickie baseny czy też powstający właśnie miejski kompleks sportowy.

Spółka zajmuje się również rozbudową i utrzymaniem skomplikowanej i wielokilometrowej sieci kanalizacji. Przy czym, podziemny system obsługuje zarówno ścieki sanitarne, jak i wody opadowe. Te ostatnie magazynowane są w zbiornikach retencyjnych, które w ostatnich latach pojawiły się w wielu miejscach Katowic, po to by chronić miasto przed skutkami nawalnych opadów, a także by umożliwiać ponowne wykorzystywanie deszczówki.

Ambasada i Prezydent Katowic

Współorganizatorem wtorkowej konferencji była Ambasada Królestwa Danii w Warszawie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice, dr Marcin Krupa.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023