Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Klaster proponuje rządowi obniżenie opłat produktowych dla branży ZSEE [WIDEO]

Klaster proponuje rządowi obniżenie opłat produktowych dla branży ZSEE [WIDEO]
Dominik Szymański
22.05.2020, o godz. 11:10
czas czytania: około 2 minut
0

Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy wystąpił do wicepremier Jadwigi Emilewicz i ministra klimatu z propozycją zmiany rozporządzenia ministra środowiska z 2018 r. w sprawie szczegółowych stawek opłaty produktowej dla wprowadzanego na rynek sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Chodzi o dostosowanie tzw. opłat produktowych do dzisiejszych realiów związanych ze spadkiem sprzedaży wywołanej koronawirusem – powiedział Portalowi Komunalnemu członek zarządu Klastra Witold Chemperek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zrzeszający kilkadziesiąt przedsiębiorstw sektora gospodarowania odpadami i kluczowych dla branży jednostek naukowych Klaster przeanalizował sytuację na rynku odpadowym w czasie epidemii w zakresie zbiórki, prowadzenia procesów odzysku, w tym recyklingu oraz procesów unieszkodliwiania. Okazało się, że w niedalekiej przyszłości pojawić mogą się trudności w realizacji części celów o charakterze środowiskowym, założonych na 2020 r.

Problemy te wywołane zostały przez okresowe ograniczenie działalności handlowej, niską dostępność części towarów, spadek produkcji, zastój w transporcie, zerwane powiązania kooperacyjne, spadki sprzedaży nowych urządzeń AGD/RTV/IT, a także utrudnienia w zbiórce odpadów przez PSZOK-i oraz odbiorze odpadów z sektora usług, produkcji i instytucji.

„Mając na uwadze szczególne okoliczności związane z zapobieżeniem negatywnym skutkom zmian gospodarczych wynikających z pandemii COVID-19, stawki opłaty produktowej dla poszczególnych grup sprzętu, o których mowa w załączniku do rozporządzenia, ulegają obniżeniu o 65% dla rozliczenia obowiązków 2020 r.” – czytamy w proponowanej przez Klaster treści rozporządzenia.

– Naszą intencją nie jest hamowanie aktywności przedsiębiorców. Jednak istotny spadek podaży odpadów może uniemożliwić pełną realizację celów, a tym samym konieczność poniesienia opłat produktowych o charakterze sankcyjnym od masy niezrealizowanego obowiązku nałożonego na producentów, a przeniesionego umownie na Organizacje Odzysku Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i dalej na Zakłady Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZSEE), co może stanowić dodatkowe realne obciążenie dla przedsiębiorstw, niewynikające z zaniechania, a jedynie z obiektywnych utrudnień w czasie epidemii. Zaproponowaliśmy więc zmniejszenie wysokości opłat produktowych (sankcyjnych) wobec ewentualnego braku realizacji celów środowiskowych w 2020 r. – mówi W. Chemperek.

Według Klastra, nie istnieje ryzyko zaburzeń regulacyjnych wpływających na poziom dochodów budżetu państwa. Proponowana regulacja nie spowoduje też perturbacji w realizacji celów środowiskowych, w tym poziomów zbiórki i przetwarzania odpadów oraz modelu i wysokości finansowania coraz lepiej funkcjonującego krajowego systemu gospodarowania odpadami zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Proponowana regulacja nie wymaga zmian o randze ustawowej, a jedynie interwencji regulatora rynku, którym jest minister klimatu. Obniży ona poziom ryzyka poniesienia opłat sankcyjnych, których wymiar mógłby dodatkowo niewspółmiernie obciążyć podmioty odpowiedzialne, które i tak znalazły się przez COVID w bardzo trudnej sytuacji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023