Od 1 kwietnia zacznie działać darmowa mobilna aplikacja na smartfony „Kiedy wywóz” skierowana do mieszkańców Brzegu. Od jakiegoś czasu korzystają już z niej także mieszkańcy Wałbrzycha, Opola i Krakowa.

Głównym celem aplikacji jest umożliwienie mieszkańcom sprawdzania w sposób komfortowy i prosty harmonogramów wywozu odpadów i miejsc odbiorów odpadów w zależności od lokalizacji telefonu. „Kiedy wywóz” to aplikacja przeznaczona dla smartfonów działających na systemach operacyjnych typu: Android, iOS oraz Windows Phone. Każdy z systemów posiada właściwy dla siebie sklep (Google play, App Store, Windows Store), w którym bez problemu można odnaleźć daną aplikację oraz ją zainstalować.

Kiedy wywóz?

Udostępnione w aplikacji harmonogramy będą w przejrzystej formie przedstawiać terminy odbioru poszczególnych frakcji odpadów zarówno dla zabudowy jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej. Aby móc sprawdzić na smartfonie termin odbioru odpadów należy po zainstalowaniu skonfigurować aplikację, wprowadzając interesującą nas lokalizację np. miejsce zamieszkania. Dodatkowo dzięki „Kiedy wywóz” mieszkańcy będą informowani o terminach zbiórki odpadów np. RTV/AGD, baterii, leków itp.

W aplikacji można też sprawdzić aktualizowany na bieżąco spis stałych punktów selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) i innych lokalizacji, w których możliwe jest pozostawienie odpadów. Z kolei funkcja pn. „śmieci niczyje” umożliwi zgłaszanie występowania dzikich wysypisk, w której będzie można określić miejsca zalegania odpadów i ich rodzaj. W aplikacji mieszkańcy znajdą również treści o charakterze edukacyjnym, związane ze sposobem selektywnej zbiórki odpadów lub sprzątaniu po swoich pupilach itp.

Zgłoś uwagę

Za pośrednictwem aplikacji można również oceniać jakość usług świadczonych przez firmy wywozowe i zgłaszać uwagi do harmonogramów odbioru odpadów lub opóźnienia w wywozach. Zgłoszenia będą kierowane bezpośrednio do odpowiedniego urzędu co pozwoli na poprawienie jakości usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.

Docelowo, aplikacja będzie zawierała harmonogramy wywozu dla wszystkich gmin w Polsce. Aplikacja jest efektem współpracy SophScope Sp. z o.o. i Katedry Logistyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Patronat nad projektem objęła Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj