– Prace potrwają do końca marca 2024 roku – wyjaśnia prezes zarządu PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski. – Po ich zakończeniu Elektrownia Wodna Gubin będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne 40 lat, a o około 10 procent zwiększy się jej wydajność, która wzrośnie do poziomu produkcji 4000 MWh energii elektrycznej rocznie. Pozwoli to zaspokoić zapotrzebowanie na prąd dla okolo 2000 gospodarstw domowych – podsumowuje prezes Marcin Karlikowski.
Wymiana trzech hydrozespołów
PGE Energia Odnawialna, do której należy przepływowa elektrownia wodna w Gubinie, wymienia w tym obiekcie wszystkie trzy hydrozespoły wraz z zapleczem technologicznym.
Dodajmy, że zabytkowa, najstarsza z trzech wymienianych turbin, w ramach inwestycji, zostanie wyeksponowana przed budynkiem elektrowni.
Elektrownia z 1905 roku
Elektrownia Wodna Gubin o mocy 1,1 MW, to jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce. Wybudowano ją w 1905 r. na stopniu wodnym piętrzącym wody Nysy Łużyckiej przepływającej pomiędzy polskim Gubinem i niemieckim Guben.
Ostatni raz gubińską elektrownię modernizowano w połowie lat 70. minionego wieku. Obecnie, w obiekcie tym prowadzone są roboty budowlane związane z adaptacją istniejących komór turbin.
Równolegle wytwarzane są korpusy nowych turbin, przekładni oraz łopat aparatu kierowniczego i wirnika. Na późniejszym etapie rozpoczną się dostawy generatorów wraz z urządzeniami obsługującymi elektrykę i automatykę.
8 mln zł z EOG 2014-2021
Projekt pn. “Modernizacja wyposażenia technologicznego EW Gubin” korzysta z dofinansowania o łącznej wartości blisko 8 mln zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (85 proc.) oraz środków budżetu państwa (15 proc.). Inwestycja wpisuje się w działania na rzecz złagodzenia zmian klimatycznych – zaznaczono w komunikacie.
Prace mają dobiec końca w marcu przyszłego roku.
Grupa PGE zarządza obecnie 29 przepływowymi elektrowniami wodnymi o łącznej mocy przekraczającej 95 MW.
Komentarze (0)