Kompleksowa modernizacja elektrowni wodnej w Gubinie

Kompleksowa modernizacja elektrowni wodnej w Gubinie
R.G.
15.11.2023, o godz. 7:33
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informuje Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE, w zaawansowany etap weszła modernizacja blisko120–letniej Elektrowni Wodnej Gubin (Lubuskie) na Nysie Łużyckiej. Prace przebiegają zgodnie z planem i obejmują one m.in. wymianę trzech turbin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Prace potrwają do końca marca 2024 roku – wyjaśnia prezes zarządu PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski. – Po ich zakończeniu Elektrownia Wodna Gubin będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne 40 lat, a o około 10 procent zwiększy się jej wydajność, która wzrośnie do poziomu produkcji 4000 MWh energii elektrycznej rocznie. Pozwoli to zaspokoić zapotrzebowanie na prąd dla okolo 2000 gospodarstw domowych – podsumowuje prezes Marcin Karlikowski.

Wymiana trzech hydrozespołów

PGE Energia Odnawialna, do której należy przepływowa elektrownia wodna w Gubinie, wymienia w tym obiekcie wszystkie trzy hydrozespoły wraz z zapleczem technologicznym.

Dodajmy, że zabytkowa, najstarsza z trzech wymienianych turbin, w ramach inwestycji, zostanie wyeksponowana przed budynkiem elektrowni.

Elektrownia z 1905 roku

Elektrownia Wodna Gubin o mocy 1,1 MW, to jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce. Wybudowano ją w 1905 r. na stopniu wodnym piętrzącym wody Nysy Łużyckiej przepływającej pomiędzy polskim Gubinem i niemieckim Guben.

Ostatni raz gubińską elektrownię modernizowano w połowie lat 70. minionego wieku. Obecnie, w obiekcie tym prowadzone są roboty budowlane związane z adaptacją istniejących komór turbin.

Równolegle wytwarzane są korpusy nowych turbin, przekładni oraz łopat aparatu kierowniczego i wirnika. Na późniejszym etapie rozpoczną się dostawy generatorów wraz z urządzeniami obsługującymi elektrykę i automatykę.

8 mln zł z EOG 2014-2021

Projekt pn. “Modernizacja wyposażenia technologicznego EW Gubin” korzysta z dofinansowania o łącznej wartości blisko 8 mln zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (85 proc.) oraz środków budżetu państwa (15 proc.). Inwestycja wpisuje się w działania na rzecz złagodzenia zmian klimatycznych – zaznaczono w komunikacie.

Prace mają dobiec końca w marcu przyszłego roku.

Grupa PGE zarządza obecnie 29 przepływowymi elektrowniami wodnymi o łącznej mocy przekraczającej 95 MW.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024