Wejście w życie rozporządzenia dotyczącego wycofania ze sprzedaży bezklasowych pieców na paliwa stałe nie wyeliminowało ich z rynku. “Kopciuchy” nadal można kupić w internecie. Wyprzedaż trwa choćby w serwisach aukcyjnych. Walkę z niską emisją zapowiada Allegro.

– Z obserwacji rynku kotłów wynika, że w sprzedaży stacjonarnej i internetowej w dalszym ciągu znajdują się urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Stanowią one znaczny odsetek ofert – powiedział Piotr Woźny, pełnomocnik programu “Czyste Powietrze”.

Allegro mówi “stop”

Zauważył, że nadal pojawiają się podmioty i osoby fizyczne, które próbują obchodzić istniejące przepisy. – Dlatego tak cenna jest dla nas współpraca z Allegro – wiodącą platformą handlu internetowego w Polsce – mówił Woźny.

Instalacje także odczuwają załamanie rynku recyklingu

Podczas środowego spotkania w ministerstwie przedsiębiorczości gigant sprzedaży aukcyjnej podpisał deklarację o przeciwdziałaniu nielegalnemu obrotowi towarami zwiększającymi emisję szkodliwych pyłów do atmosfery.

fot.: MPiT

Allegro będzie reagować na informacje o pojawiających się na jego aukcjach urządzeniach niespełniających polskich norm. Informacje takie będą mu przekazywać m.in. organizacje pozarządowe, takie jak np. Polski Alarm Smogowy.

Dokument podpisali minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik premiera ds. programu “Czyste Powietrze” Piotr Woźny oraz członek zarządu Allegro Damiana Zapłata. Ma być to początek walki z piecami węglowymi niespełniającymi wymaganych prawem norm jakościowych sprzedawanych w Internecie.

Nowe przepisy przeciw “kopciuchom”

Emilewicz zaznaczyła, że podpisanie deklaracji to kolejny w ostatnim czasie krok na rzecz uszczelnienia rynku pieców w naszym kraju. Przypomniała o opublikowanej ostatnio nowelizacji rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów.

– Oprócz tego pracujemy nad projektem noweli Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej, która m.in. pozwoli zablokować import urządzeń, które nie spełniają polskich wymogów, z krajów UE, Islandii i Norwegii (Europejski Obszar Gospodarczy) oraz z Turcji – mówiła.

Nowelizacja rozporządzenia o kotłach. Znikną patologie?

Szacuje się, że na polski rynek rocznie trafia około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe. Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 proc. rynku.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj