Ruszył przetarg na wynajem samochodów elektrycznych dla urzędu miasta i podległych mu jednostek w Krakowie. Stolica Małopolski chce dołączyć do swojej floty aż 46 aut.

Przetarg ogłosił Krakowski Holding Komunalny. To wcielenie w życie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która nałożyła na samorządy obowiązek posiadania do 2021 r. minimum 10 proc. samochodów zeroemisyjnych w użytkowanej flocie.

– Z tego co mi wiadomo, to w tej chwili największy tego typu przetarg w Polsce, bowiem Kraków wynajmie jednorazowo 46 samochodów. Dzięki temu miasto wypełni swój obowiązek nałożony ustawą – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Samochody mają trafić m.in. do urzędu miasta, straży miejskiej, zarządu transportu czy krakowskiego MOPS-u. Przetarg nie obejmuje pojazdów dla MPO ze względu na – jak tłumaczą urzędnicy – “specyficzne, skomplikowane wymogi techniczne użytkowanych pojazdów”.

Auta będą wynajmowane przez okres 3 lat. – Przyjęty okres jest optymalny ze względu na dynamiczne tempo rozwoju technologii napędów pojazdów elektrycznych oraz zwiększającej się stale oferty rynkowej – tłumaczy Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

KHK ma rozpisać przetarg również na stacje ładowania do wynajętych pojazdów.

Zgodnie z ustawą o elektromobilności polskie gminy muszą posiadać co najmniej 10 proc. pojazdów ekologicznych w swojej flocie. Wymóg ten początkowo miał zostać spełniony do 2020 r., jednak niedawno minister energii zgodził się na przesunięcie terminu do 2021 r.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. smieszy mnie to! jak chca być tacy eko to niech jeżdżą komunikacją miejską przynajmniej zobaczą jak się czują podróżujący mieszkaniec a nie dla wygody i lansu wynajem aut dla elity z urzędu! żenujące są takie zagrywki niby dla społeczeństwa a koncowo drogie zabawki dla urzędasów …

Skomentuj