Pierwszy dzień zjazdu rozpoczął się od wręczenia Laurów Ciepłownictwa – nagrody przyznawanej przez Izbę osobom oraz zakładom, które swoją postawą i pracą wyróżniają się na tle całego systemu. W kategorii małych przedsiębiorstw, laur zdobyła Ciepłownia Sierpc sp. z o.o.; średnich – PEC Mińsk Mazowiecki oraz w kategorii dużych zakładów – MPEC SA Kraków.
Wystąpienie otwierające wygłosił prof. Jerzy Buzek – członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE), który przedstawił uczestnikom m.in. plany prac PE na najbliższe dni. 14 września Ursula von der Leyen ma wygłosić orędzie o stanie Unii Europejskiej. W orędziu ma się znaleźć również informacja nt. bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty.
Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON
Miejsce wymiany postaw
Pierwszy panel prowadzili Jacek Szymczak oraz Bogusław Regulski z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Wśród panelistów znaleźli się: Cezary Arciszewski z PEC Police, Henryk Borek z Departamentu Inwestycji Samorządowych PFR, Rafał Gawin z URE, Artur Michalski z NFOŚiGW, Ryszard Pawlik – doradca parlamentarny PE, Andrzej Porawski z ZMP, Paweł Sałek – doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, Joanna Smolik z BGK oraz Paweł Strączyński z banku PEKAO SA. Na Forum nie zjawili się przedstawiciele rządu zajmujący się energią oraz klimatem.
Paneliści rozmawiali o konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej, pomimo panującego kryzysu energetycznego, ale to prezes PEC Police Cezary Arciszewski przedstawił główne zainteresowania publiczności zebranej w Sali Marco Polo w hotelu VH Amber Baltic. “Podobnie jak większość z państwa, zastanawiam się jak przeżyć zimę. Skąd wziąć środki na zakup opału, o uprawnieniach i ich zakupie nie wspominając” – wyliczał.
Bolączki branży
W trakcie dyskusji zadano publiczności dwa pytania, aby poznać opinie tejże na temat największych problemów branży. Najwięcej głosów zostało oddanych na wysokie ceny paliw oraz ich ograniczoną dostępność a także czas reakcji w zakresie krajowej legislatury, która nie nadąża nad gwałtownie zmieniają się sytuacją. Przedstawiciel PEC oraz Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP, wyrazili konieczność wyznaczenia przez rząd ścieżki rozwoju, którą powinny podążać zakłady, a nie – tak jak ma to miejsce obecnie – zostawiać ciepłowników z problemem samych, szczególnie tych z małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają takiej siły przebicia jak duże zakłady.
Problematyczna kogeneracja
Przejście do części finansowej poprzedziło wyświetlenie statystyk z badań przeprowadzonych przez IGCP w lipcu bieżącego roku. Według badań, aż 30% przedsiębiorstw energetyki cieplnej nie ma zdolności kredytowej, a w najgorszej sytuacji są zakłady, które zdecydowały się na wytwarzanie ciepła w kogeneracji. Zakłady zainwestowały środki w modyfikacje, aby móc wytwarzać ciepło z gazu oraz biogazu, lecz część z nich nawet ich nie uruchomiła ze względu na wysokie ceny gazu.
Transformacja pomimo kryzysu
Trwa drugi dzień Forum. Paneliści omawiają drogi transformacji na przykładach konkretnych zakładów, a w kuluarach trwają rozmowy skąd wziąć paliwo, o dobrej jakości nie wspominając, oraz o bezczynności władz centralnych, które wspierają indywidualnych odbiorców, lecz zapominają o małych i średnich dostawcach ciepła.
Najważniejsze wydarzenie w branży ochrony środowiska już w październiku w Poznaniu
Komentarze (0)