Piotrków Trybunalski rozpoczął procedurę przetargową na zakup 7 nowych autobusów elektrycznych i 6 hybrydowych – poinformował we wtorek piotrkowski magistrat. Na wymianę taboru miasto pozyskało z NFOŚiGW ponad 13 mln zł, drugie tyle dołoży z własnego budżetu.

O rozpoczęciu przez Piotrków Trybunalski procedury wymiany taboru autobusowego na ekologiczny poinformował PAP we wtorek rzecznik piotrkowskiego magistratu Jarosław Bąkowicz.

Ogłoszono przetarg

“Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przekazał do publikacji Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich ogłoszenie o zamówieniu dotyczące przetargu nieograniczonego na zakup i dostawę 7 nowych autobusów elektrycznych. W ramach tego postępowania miasto zakupi także 7 ładowarek wolnych, które będą zlokalizowane w zajezdni autobusowej i 3 ładowarki pantografowe – szybkie – na pętlach przy ul. Słowackiego i przy ul. Dmowskiego. Procedura obejmie także szkolenie dla co najmniej 25 kierowców i 10 mechaników” – przekazał Bąkowicz.

13 mln dofinansowania

Na wymianę starego taboru na elektryczny miasto pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ponad 13 mln zł dofinansowania. Koszty całego projektu określono na 26 mln zł; połowa tej kwoty będzie pochodzić z budżetu miasta.

Dodatkowo piotrkowski ZDiUM ogłosił też przetarg na zakup 6 autobusów hybrydowych wraz z usługami serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

“Kolejnym krokiem, przybliżającym nas do nowoczesnego, ekologicznego i wygodnego transportu będzie aplikowanie o środki na zakup kolejnych 5 autobusów elektrycznych” – zapowiedział prezydent Piotrkowa Tryb. Krzysztof Chojniak.

Według piotrkowskich władz, inwestycja w wymianę taboru komunikacyjnego na zero- i niskoemisyjny jest, obok restrukturyzacji miejskiej ciepłowni i budowy farmy fotowoltaicznej, jednym z kluczowych działań proekologicznych na terenie miasta.

Czytaj więcej

Skomentuj