Lublin i Kiszyniów razem w międzynarodowym projekcie na rzecz zrównoważonego transportu

Lublin i Kiszyniów razem w międzynarodowym projekcie na rzecz zrównoważonego transportu
jw
20.01.2022, o godz. 13:30
czas czytania: około 2 minut
0

Lublin we współpracy z Kiszyniowem, stolicą Mołdawii, realizuje międzynarodowy projekt „MOVE IT like Lublin – a Chisinau public transport sustainable development initiative” („Działaj jak Lublin – inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie”) finansowany przez Unię Europejską.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przedstawiciele Delegatury Unii Europejskiej w Republice Mołdawii, Ambasador RP w Republice Mołdawii oraz władze Kiszyniowa i Lublina uczestniczyli w panelu dyskusyjnym połączonym z konferencją prasową. Tematem spotkania online było omówienie dotychczasowej współpracy, przedstawienie dobrych praktyk ze strony Lublina i określenie kolejnych wspólnych działań w projekcie.

Elektromobilność i ekologia w Lublinie

– Miasto Lublin od blisko 70 lat stale rozwija zbiorowy transport. Obecnie jest on ukierunkowany przede wszystkim na elektromobilność i ekologię. Wdrażane przez nas rozwiązania mają realny wpływ na coraz lepsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Lublinie. Cieszę się, że zdobyte przez nas na przestrzeni lat kompetencje i wiedza z tego zakresu będą wsparciem dla Miasta Kiszyniów w procesie rozwoju komunikacji zbiorowej. Projekt „MOVE IT like Lublin” to szansa, zarówno dla Kiszyniowa, jak i Lublina na zdobycie nowych, cennych doświadczeń w międzynarodowym przedsięwzięciu, ale także doskonała okazja do promocji naszego miasta i lubelskich rozwiązań w dziedzinie transportu publicznego za granicą – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wymiana europejskich doświadczeń

– Realizowany projekt jest dla nas, jako władz lokalnych, wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń w kontekście rozwoju urbanistycznego Kiszyniowa, przy wsparciu Unii Europejskiej. Chciałbym, aby każdy mieszkaniec i gość stolicy odczuł efekty uzyskane w ciągu kilku lat w dziedzinie komunikacji miejskiej, którą staramy się zmieniać oraz rozwijać – powiedział Ion Ceban, burmistrz generalny Kiszyniowa.

Założenia inicjatywy

Celem projektu jest reforma systemu zarządzania miejskim transportem publicznym w Kiszyniowie. W ramach projektu Kiszyniów, w ścisłej współpracy z Lublinem, będzie dążyć do osiągnięcia trzech głównych celów: poprawy polityki transportowej miasta na poziomie gminy; zwiększenia zdolności instytucjonalnych Urzędu Miasta Kiszyniów, zgodnie z praktykami UE w zakresie mobilności miejskiej oraz podniesienia jakości zarządzania transportem publicznym w Kiszyniowie poprzez wdrażanie innowacyjnych zrównoważonych rozwiązań i technologii.

W ramach projektu powstanie nowoczesne Centrum Monitorowania Ruchu oraz opracowany zostanie Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Kiszyniowa. Rolą Lublina jest zapewnienie wsparcia merytorycznego miastu Kiszyniów, w tym przekazywanie dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie wdrażania nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym, m.in podczas szkoleń i warsztatów oraz konsultacji eksperckich.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024