Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Lublin i Mława mają najbardziej ekologiczną gospodarkę wodno-ściekową w Polsce

Lublin i Mława mają najbardziej ekologiczną gospodarkę wodno-ściekową w Polsce
ko
01.10.2018, o godz. 13:16
czas czytania: około 2 minut
0

Lublin i Mława zostały wybrane najbardziej ekologicznymi miastami 2018 w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej. Wyróżniono je za innowacyjne rozwiązania technologiczne i biznesowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Eco-miasto to tytuł przyznawany od 6 lat. W tym roku wręczono dyplomy 10 laureatom, a do kolejnych 13 miast trafiły wyróżnienia.

Kranówka w Lublinie, PPP w Mławie

Jury konkursu doceniło Lublin za działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, w tym za zachęcanie do picia wody z kranu, do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz do podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.

W przypadku Mławy doceniono m.in. wybudowanie oczyszczalni ścieków w formule partnerstwa publiczno-prywatnego oraz intensywną rozbudowę sieci kanalizacyjnej i promowanie przyłączeń do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.

Oprócz tego za wdrożenie międzynarodowego systemu zapewnienia bezpieczeństwa wody oraz za działania na rzecz ograniczenia jej strat wyróżniono Bielsko-Białą.

Wyróżnienie otrzymał również Krasnystaw za wprowadzenie na obszarze miasta terenowych kontroli wywozu nieczystości ciekłych oraz za niski poziom strat wody i planowane kolejne działania w tym zakresie.

Najwięcej z lubelskiego

Lublin został nagrodzony aż w dwóch kategoriach (poza gospodarką wodną także mobilność zrównoważona), miasta z województwa lubelskiego zdobyły też najwięcej tytułów laureata i wyróżnień.

Po raz pierwszy w gronie zwycięzców znalazło się miasto z województwa podlaskiego – Białystok otrzymał nagrodę za działania w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym (to nowa kategoria w konkursie).

Bełchatów został natomiast pierwszym wyróżnionym miastem z województwa łódzkiego.

W kategorii “gospodarka o obiegu zamkniętym” obok Białegostoku nagrodzony został Radzyń Podlaski. Obok Lublina drugim laureatem w kategorii gospodarka wodna została Mława, a w kategorii “mobilność zrównoważona” oprócz Lublina zwyciężyły Niepołomice. Nagrodę w kategorii “efektywność energetyczna budynków” otrzymały Kraków i Czeladź, a w kategorii “zieleń miejska a jakość powietrza” – Zabrze i Złotów.

Do konkursu Eco-Miasto 2018 zgłosiło się 46 miast, a niektóre z nich przedstawiły osiągnięcia w kilku kategoriach, dlatego przesłano w sumie 70 formularzy zgłoszeniowych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024