1 / 2

Najdalej za sześć lat uciążliwy dla kierowców przejazd kolejowy w Lublińcu (Śląskie) ma być zastąpiony bezkolizyjnym, dwupoziomowym skrzyżowaniem. W czwartek 30 grudnia 2021 podpisano list intencyjny dotyczący współpracy kolei i samorządu w przygotowaniach do tej szacowanej na ok. 80 mln zł inwestycji.

Chodzi o skrzyżowanie uczęszczanej ulicy Częstochowskiej w Lublińcu z dwiema liniami kolejowymi: Kielce–Fosowskie (linia nr 61) i Kalety-Wrocław Mikołajów (linia nr 143). Przejeżdża tamtędy ok. 160 pociągów na dobę, co – przy zamkniętym przejeździe kolejowym – powoduje utrudnienia w ruchu drogowym.

“Obecny przejazd w poziomie szyn stanowi duże utrudnienie komunikacyjne dla mieszkańców Lublińca i wszystkich odwiedzających te okolice” – wskazują przedstawiciele lublinieckiego samorządu, podkreślając, iż planowana inwestycja zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym, usprawni komunikację drogową oraz skróci czas przejazdu na drugą stronę miasta.

2 lata na dokumentację

List intencyjny w sprawie współpracy przy budowie w tym miejscu bezkolizyjnego skrzyżowania kolejowo–drogowego podpisali w czwartek samorządowcy oraz reprezentanci spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać dokumentacja techniczna przedsięwzięcia, zaś współpraca stron obejmie także przygotowania do uzyskania wszelkich niezbędnych zgód i pozwoleń oraz realizacji robót budowlanych.

Realizacja do 2027 roku

“Sygnatariusze listu liczą, że dzięki współpracy i pozyskaniu środków zewnętrznych inwestycję uda się zrealizować do 2027 roku” – poinformowano na oficjalnym profilu Miasta Lubliniec w portalu społecznościowym. Burmistrz Lublińca Edward Maniura zapowiedział, że opracowywanie dokumentacji przedsięwzięcia rozpocznie się niezwłocznie. Inwestycja ma objąć nie tylko budowę bezkolizyjnego skrzyżowania (wiaduktu), ale także prace w obszarze przyległego układu drogowego. Pod wiaduktem ma być droga, chodnik i ścieżka rowerowa.

Czytaj więcej

Skomentuj