Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Międzymiastowa współpraca przy projektowaniu i budowie tras rowerowych

Międzymiastowa współpraca przy projektowaniu i budowie tras rowerowych
jw
28.03.2022, o godz. 12:45
czas czytania: około 2 minut
0

Gliwice, Bytom, Chorzów, Lubliniec, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Powiat Tarnogórski będą współpracować przy projektowaniu i budowie tras rowerowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Inicjatywa 605 to kolejny krok w tworzeniu przestrzeni przyjaznej rowerzystom. Celem tego projektu jest wytyczenie punktów styku i przebiegu tras rowerowych na niektórych odcinkach korytarzy nr 602, 603 i 605, prowadzących z Gliwic do Katowic, z Gliwic do Tarnowskich Gór i z Bytomia do Lublińca, a więc łączących centrum aglomeracji z północą i zachodem. Dzięki temu przedsięwzięciu powstające w Gliwicach ścieżki rowerowe będą docelowo łączyły się z trasami rowerowymi biegnącymi do innych miast – sygnatariuszy inicjatywy. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu coraz więcej gliwiczan będzie na co dzień korzystać z tej ekologicznej formy transportu – mówi Mariusz Śpiewok.

Określenie kosztów projektowych i budowlanych

Zaangażowane w Inicjatywę 605 samorządy Gliwic, Bytomia, Chorzowa, Lublińca, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Tarnowskich Gór i Powiatu Tarnogórskiego zobowiązały się do wspólnego określenia kosztów projektowych i budowlanych oraz analizy i wskazania możliwości pozyskania środków na realizację tras, a także do promocji projektu na wszystkich etapach jego realizacji. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Miasto Tarnowskie Góry.

– Własne trasy rowerowe planujemy, projektujemy lub budujemy odrębnie, niemniej połączenia między nimi powinny być projektowanie wspólnie, między innymi dlatego, aby się wzajemnie uzupełniały. Nie raz udowodniliśmy już, że na poziomie samorządów gminnych i powiatowych jesteśmy w stanie efektywnie współpracować. Mam nadzieję, że w przeciągu kilkunastu lat osiągniemy efekt, z którego będziemy dumni – mówił podczas podpisywania deklaracji gospodarz spotkania, burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Gliwickie trasy

Obecnie użytkownicy jednośladów w Gliwicach mają do dyspozycji ponad 124 km tras rowerowych. Ich przebieg oraz miejsca lokalizacji niezbędnej infrastruktury (stojaków rowerowych, stacji napraw rowerów) można sprawdzić w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (msip.gliwice.eu), w Geoportalu Rowerzysty. Do końca 2023 roku w mieście ma przybyć jeszcze około 21 km ścieżek rowerowych.

W trakcie opracowania są dokumentacje projektowe dla budowy trasy rowerowej w śladzie kolejki wąskotorowej na odcinku od ul. Łanowej do ul. Knurowskiej, ciągu pieszo-rowerowego łączącego ul. Pszczyńską z ul. Kujawską, ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kłodnicy od ul. Orlickiego do ul. Staromiejskiej (tzw. Bulwarów Kłodnicy) oraz ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Zawiszy Czarnego i ul. Słowackiego.

W tym roku planowane jest także zawarcie umowy na opracowanie dokumentacji projektowych dla budowy trasy rowerowej łączącej Gliwice z Pyskowicami oraz trasy rowerowej łączącej Gliwice z Gierałtowicami.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024