Z danych zaprezentowanych w raporcie “Transport-Sharing w Europie” wynika, że Warszawa jest na czwartym miejscu w Europie jeśli chodzi o miejskie wypożyczalnie rowerów, samochodów i skuterów.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Paryż, który jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie transport-sharingu w Unii Europejskiej. Posiada najbardziej rozwinięte i dogodne cenowo systemy we wszystkich trzech kategoriach. Po piętach depczą mu Bruksela, Berlin, Warszawa, Wiedeń i Amsterdam, które również wyróżniają się systemami w każdej z trzech kategorii.

 

Instalacje także odczuwają załamanie rynku recyklingu

Warszawa jest na czwartym miejscu również jeśli chodzi o wypożyczanie rowerów. Na uwagę zasługuje średnia niska cena jednej godziny wypożyczenia (system Veturilo obsługiwany przez Nextbike). Wrażenie może robić liczba miejskich rowerów w stolicy Francji – tam na 10 tys. mieszkańców przypada aż 105 jednośladów.

Car-sharing w Polsce staje się coraz bardziej popularny, ale do europejskiej czołówki jeszcze nieco nam brakuje – zarówno pod kątem cen, jak i dostępności. W samej Warszawie działa już kilka firm wynajmujących ekologiczne samochody, m.in. Panek CarSharing, 4Mobility czy Traficar.

Coraz większą popularność w Europie zyskują także wypożyczalnie ekologicznych skuterów elektrycznych. Pionierem i liderem w tej dziedzinie jest Berlin. Warszawa uplasowała się na szóstym miejscu. Warto pamiętać, że niedawno system scooter-sharingu wprowadziły też Poznań oraz Trójmiasto.

Raport powstał na zlecenie Shop Alike.

Czytaj więcej

Skomentuj