Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Mikroplastik w deszczu

Mikroplastik w deszczu
Kalina Olejniczak
16.08.2019, o godz. 11:43
czas czytania: około 2 minut
1

Troje naukowców z instytutów badawczych z Colorado i Idaho, pracujący w ramach Amerykańskiej Inspekcji Geologicznej (US Geological Survey) znalazło cząsteczki mikroplastiku podczas analizy próbek wody deszczowej w pobliżu najwyższego szczytu Kolorado, Mount Elbert, w Górach Skalistych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Odkrycie, opublikowane w niedawnym badaniu zatytułowanym „Pada deszcz z tworzywa sztucznego”, każe postawić nowe pytania na temat ilości odpadów z tworzyw sztucznych przenikających do powietrza, wody i gleby praktycznie wszędzie na Ziemi, pisze “The Guardian”.

„Myślę, że najważniejszym rezultatem, który możemy podzielić się z opinią publiczną, jest to, że jest tam więcej plastiku, niż na pierwszy rzut oka. Jest w deszczu, w śniegu. Teraz jest częścią naszego środowiska” – mówi jeden z badaczy, Gregory Wetherbee.

Próbki wody deszczowej zebrane w Kolorado i analizowane pod mikroskopem zawierały plastikowe włókna, a także drobniutkie kuleczki i odłamki. Wyniki zszokowały Wetherbee, który pobierał próbki w celu zbadania zanieczyszczenia azotem.

Naukowcy podejrzewają, że mikroplastik uwalnia się do atmosfery z tworzyw sztucznych, a następnie cząsteczki te włączają się w kropelki wody, gdy pada deszcz. Ta woda zasila potem jeziora i rzeki i przedostaje się do źródeł wód gruntowych oraz podziemnych.

Zwierzęta i ludzie spożywają mikroplastiki za pośrednictwem wody i żywności, a także prawdopodobnie wdychają cząsteczki mikro- i nanoplastyczne unoszące się w powietrzu, chociaż naukowcy nie zrozumieli jeszcze skutków zdrowotnych. Ich wpływ na zdrowie człowieka nie jest jeszcze przebadany.

Mikroplastik występuje również w wodach podziemnych – dowiedli amerykańscy naukowcy

Niedawno odkryto też cząsteczki mikroplastiku w Pirenejach, w najgłębszych obszarach oceanu, w jeziorach i rzekach oraz w amerykańskich wodach podziemnych.

Źródło: Guardian.com

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


kug

Komentarz #20352 dodany 2019-08-19 14:31:55

a jaki moze byc wpływ? jest to ciało obce, organizm nie moze go wydalic a potem rak...

Reklama

ad2_regionalne EŁK 12.03.24-26.03.24

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024