Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Mikroplastik w deszczu

Mikroplastik w deszczu
Kalina Olejniczak
16.08.2019, o godz. 11:43
czas czytania: około 2 minut
1

Troje naukowców z instytutów badawczych z Colorado i Idaho, pracujący w ramach Amerykańskiej Inspekcji Geologicznej (US Geological Survey) znalazło cząsteczki mikroplastiku podczas analizy próbek wody deszczowej w pobliżu najwyższego szczytu Kolorado, Mount Elbert, w Górach Skalistych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Odkrycie, opublikowane w niedawnym badaniu zatytułowanym „Pada deszcz z tworzywa sztucznego”, każe postawić nowe pytania na temat ilości odpadów z tworzyw sztucznych przenikających do powietrza, wody i gleby praktycznie wszędzie na Ziemi, pisze “The Guardian”.

„Myślę, że najważniejszym rezultatem, który możemy podzielić się z opinią publiczną, jest to, że jest tam więcej plastiku, niż na pierwszy rzut oka. Jest w deszczu, w śniegu. Teraz jest częścią naszego środowiska” – mówi jeden z badaczy, Gregory Wetherbee.

Próbki wody deszczowej zebrane w Kolorado i analizowane pod mikroskopem zawierały plastikowe włókna, a także drobniutkie kuleczki i odłamki. Wyniki zszokowały Wetherbee, który pobierał próbki w celu zbadania zanieczyszczenia azotem.

Naukowcy podejrzewają, że mikroplastik uwalnia się do atmosfery z tworzyw sztucznych, a następnie cząsteczki te włączają się w kropelki wody, gdy pada deszcz. Ta woda zasila potem jeziora i rzeki i przedostaje się do źródeł wód gruntowych oraz podziemnych.

Zwierzęta i ludzie spożywają mikroplastiki za pośrednictwem wody i żywności, a także prawdopodobnie wdychają cząsteczki mikro- i nanoplastyczne unoszące się w powietrzu, chociaż naukowcy nie zrozumieli jeszcze skutków zdrowotnych. Ich wpływ na zdrowie człowieka nie jest jeszcze przebadany.

Mikroplastik występuje również w wodach podziemnych – dowiedli amerykańscy naukowcy

Niedawno odkryto też cząsteczki mikroplastiku w Pirenejach, w najgłębszych obszarach oceanu, w jeziorach i rzekach oraz w amerykańskich wodach podziemnych.

Źródło: Guardian.com

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


kug

Komentarz #20352 dodany 2019-08-19 14:31:55

a jaki moze byc wpływ? jest to ciało obce, organizm nie moze go wydalic a potem rak...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024