Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Moja Woda. Zakończył się program WFOŚiGW w Gdańsku

Moja Woda. Zakończył się program WFOŚiGW w Gdańsku
PU
23.04.2022, o godz. 8:35
czas czytania: około 2 minut
0

WFOŚiGW w Gdańsku podsumował program Moja Woda w woj. pomorskim, zwany popularnie "Oczko wodne plus". Wpłynęło prawie 3200 wniosków z całego Pomorza, a największe zainteresowanie zakładaniem przydomowej retencji było w gminie Żukowo.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Moja Woda to program, w ramach którego można było pozyskać nawet 5 tys. zł dofinansowania na przydomowe instalacje, które magazynują wody opadowe. Z oferty mogli skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych.

Zmiany klimatyczne i susza

Dotacje przyznawane były na zakup instalacji służących zebraniu i zagospodarowaniu zatrzymanej wody deszczowej. Chodzi o przewody odprowadzające wody opadowe, zbiorniki retencyjne, czy urządzenia do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podkreśla, że program Moja Woda to odpowiedź na zmiany klimatyczne i suszę, które wymuszają zmianę podejścia do gospodarki wodą.

– Susza to problem, o którym coraz częściej mówi się w naszym kraju. Brak wody w kranach to bardzo realna perspektywa. Musimy zacząć działać. Deszczówka to darmowa woda, więc warto ją zbierać i wykorzystywać. Dzięki temu pomysłowi rocznie zaoszczędzimy tysiące metrów sześciennych wody.  Warto przydomowe instalacje retencyjne stosować na szeroką skalę– mówi Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.

Moja Woda wzbudza olbrzymie zainteresowanie

W I edycji programu wpłynęło 1580 wniosków o dofinansowanie na kwotę 7,4 mln zł.

– Od samego początku, już od pierwszego naboru, program cieszył się olbrzymim zainteresowaniemmieszkańców województwa pomorskiego. Pula środków bardzo szybko się wyczerpała i wtedy uruchomiliśmy drugą edycję. To bardzo cieszy. Beneficjenci zdają sobie sprawę, że zasoby wody na świecie są ograniczone i chcą oszczędzać wodę wykorzystując deszczówkę. Każde najmniejsze działanie przynosi realne efekty. Warto o tym pamiętać odkręcając kran – mówi Kamila Kujawska, koordynator programu Moja Woda w WFOŚiGW w Gdańsku.

Największym zainteresowaniem w województwie pomorskim program cieszył się w gminach Żukowo, Kościerzyna, Gdańsk, Chojnice oraz Pruszcz Gdański.

Rozliczenia i wypłaty

Obecnie trwają ostatnie rozliczeniapierwszej edycji programu Moja Woda. Pracownicy weryfikują, czy wnioskodawcy wywiązali się z wszelkich zobowiązań wynikających z umowy dotacji.

– Niektórzy nasi beneficjenci nie wykonali zadania w określonym terminieRozumiemy to. Pandemia mogła spowodować różne nieprzewidywalne perturbacje w realizacji inwestycji. Dokładamy wszelkich starań, aby wesprzeć naszych wnioskodawców i jesteśmy otwarci na szukanie zadowalających obie strony rozwiązań – wyjaśnia Teresa Jakubowska.

Beneficjentom, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie w ramach drugiego naboru Mojej Wody, wypłacane są teraz dotacje na zrealizowane przedsięwzięcia. Jednocześnie WFOŚiGW w Gdańsku informuje, że w 2022 roku nie jest planowane ogłoszenie naboru do programu Moja Woda.

źródło: WFOŚiGW w Gdańsku

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023