1 / 42

Samochody elektryczne i hybrydowe cieszą się coraz większą popularnością a koncerny motoryzacyjne poświęcają im coraz więcej uwagi i… pieniędzy. Na rynek trafiają więc “elektryki” o coraz lepszych osiągach, ale także o coraz ciekawszych konstrukcjach. Można się o tym przekonać na rozpoczynających się dziś w Poznaniu targach Motor Show 2019.

Co roku w Poznaniu prezentowane są dziesiątki motoryzacyjnych premier światowych marek oraz aut koncepcyjnych. Odwiedzający Poznań Motor Show oglądają najnowsze modele samochodów, motocykli, kamperów i przyczep kempingowych, a także samochodów ciężarowych. Z roku na rok coraz więcej miejsca w salach ekspozycyjnych zajmują auta elektryczne, szczególnie interesujące dla Czytelników Portalu Komunalnego.

W tym roku dla fanów motoryzacji przygotowano 15 pawilonów wystawowych, 60 premier motoryzacyjnych i 170 wystawców. Opierając się na danych z zeszłego roku organizatorzy spodziewają się ponad 150 tysięcy odwiedzających.

O rosnącym zainteresowaniu i potencjale samochodów elektrycznych świadczy towarzyszący Targom Kongres Move – Mobility & Vehicles, który porusza tematykę przyszłości motoryzacji z perspektywy zmian związanych z elektromobilnością. Wśród około 300 uczestników Kongresu są przedstawiciele administracji państwowej, samorządowej, zarządy oraz dyrekcje motoryzacyjnych central importerskich, izb i stowarzyszeń branżowych.

Minister energii o elektromobilności

Minister energii Krzysztof Tchórzewski otwierając Kongres przypomniał, że Program Rozwoju Elektromobilności jest jednym z kluczowych projektów rządu wpisujących się w dążenia Unii Europejskiej zmierzających do popularyzacji pojazdów nisko i zeroemisyjnych. Tchórzewski przypomniał, że powołana w październiku 2016 r. spółka ElectroMobility Poland SA prowadzi prace nad polskim samochodem elektrycznym. – Opracowanie koncepcji polskiego samochodu elektrycznego i wdrożenie go do masowej produkcji będzie czynnikiem popularyzującym tę formę transportu i przyspieszającym rozwój innowacyjnych technologii w tym sektorze gospodarki – zauważył minister energii.

Minister Tchórzewski przypomniał, że dla wsparcia rozwoju elektromobilności w Polsce powołany został Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Zapewni on finansowanie zarówno rozbudowy infrastruktury, jak i tworzenia rynku pojazdów ekologicznych – elektrycznych i wykorzystujących paliwa alternatywne takie jak CNG, LNG i wodór.

Auta z napędem elektrycznym to tylko jedna z dróg ograniczania emisji komunikacyjnych i walki z zanieczyszczeniem powietrza. Organizatorzy zauważyli, że prąd elektryczny to tylko jeden z wielu sposobów zasilania samochodów. Z myślą o tych, którzy poszukują zamiennika dla benzyny czy diesla, Grupa MTP zorganizowała wraz z Koalicją Na Rzecz Autogazu tragi paliw alternatywnych pn. Alternative Fuels Technology, które odbywają się w tym samym czasie, co Poznań Motor Show. Targi paliw alternatywnych skupiają się przede wszystkim na LPG, CNG, LNG i wodorze.

Koncerny budują “elektryki”

Emocje na Targach Motor Show zawsze wzbudzają premiery. W tym roku wśród nich jest wiele premier samochodów elektrycznych. By je zobaczyć, warto odwiedzić stoisko Audi. – W Poznaniu pokażemy znany już, pierwszy w gamie czterech pierścieni seryjnie produkowany model w pełni elektryczny, czyli Audi e-tron, ale przygotowaliśmy też polską premierę aż trzech elektrycznych samochodów koncepcyjnych Audi, wyznaczających przyszłość naszej marki – mówi Michał Bowsza, dyrektor marki Audi

Oprócz premier aut elektrycznych, Audi pokazuje także modele sportowe: Audi TT RS, Audi RS 5 Sportback i limitowane Audi R8 Decennium, nowego SUV’a coupé Audi Q8 oraz Audi A1 Sportback, Audi Q3, Audi A6 Avant i Audi A7 Sportback.

Także na stoisku Nissana elektromobilność jest tematem przewodnim ekspozycji. Centralne miejsce zajmuje specjalna wersja najpopularniejszego samochodu elektrycznego na świecie – wyścigowy Nissan LEAF NISMO RC. Samochód ma dwa silniki elektryczne zamontowane w przedniej i tylnej części podwozia, generujące łączną moc 240 kW oraz 640 Nm momentu obrotowego, napęd na wszystkie koła oraz dynamiczne nadwozie. Wyróżnia się imponującym przyspieszeniem – prędkość od 0 do 100 km/h osiąga w zaledwie 3,4 sekundy,

W Poznaniu zobaczymy również Nissana LEAF e+ o większej mocy i zasięgu, a także egzemplarz, którym słynny podróżnik, Marek Kamiński, przejechał do Japonii i z powrotem w ramach No Trace Expedition. Nissan pokazuje także inne nowości w gamie, w tym modele Micra N Sport i Qashqai N Motion.

Samochody bezemisyjne stają się coraz popularniejsze. To zasługa rozwoju i dostępności infrastruktury ładowania, rosnących zasięgów tych samochodów, ale także coraz większej świadomości społeczeństwa. Już dziś coraz więcej kierowców w Polsce deklaruje, że rozważa w najbliższym czasie zakup samochodu elektrycznego – mówi Dorota Pajączkowska, PR Manager marki Nissan w Polsce.

Z kolei Mazda zaprezentowała na MTP w Poznaniu swój najnowszy samochód – Mazdę w dwóch nadwoziach – jako pięciodrzwiowy hatchback oraz jako czterodrzwiowy sedan. Samochód będzie dostępny z najnowszym, wysokowydajnym silnikiem benzynowym 2.0 Skyactiv-G z wtryskiem bezpośrednim, który wspomagany jest przez nowy system napędu hybrydowego Mazdy – M Hybrid.

Mazda zapowiedziała także premierę swojego samochodu elektrycznego. – Będą to dwie opcje samochodu, jeden z klasycznym napędem elektrycznym lub w opcji tzw. range extendera. (mają możliwość awaryjnego doładowania akumulatorów w czasie jazdy – przyp. red.). Wydłużanie zasięgu samochodu jest możliwe dzięki oparciu o silnik Wankla, czyli legendarny silnik Mazdy, będący jakby DNA naszej marki. Tego samochodu spodziewamy się w sprzedaży w Europie w połowie przyszłego roku, może z wcześniejszą przedsprzedażą. Sam samochód może pojawić się na rynku jeszcze pod koniec tego roku – powiedział Portalowi Komunalnemu Łukasz Paździor, dyrektor zarządzający Mazda Motor Poland.

Targi Motor Show 2019 w Poznaniu potrwają do niedzieli, 31 marca. Od piątku do niedzieli będą otwarte od godz. 10 do 18.

Czytaj więcej

Skomentuj