Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Stworzyć mapę drogową recyklingu aluminium w Polsce

Stworzyć mapę drogową recyklingu aluminium w Polsce
05.03.2024, o godz. 12:37
czas czytania: około 4 minut
0

Efektywność recyklingu aluminium w Polsce będzie zależeć od doszczegółowienia projektowanego systemu kaucyjnego, rewizji krajowych przepisów Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach oraz dostosowania do unijnych wymogów dotyczących PPWR.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Takie wnioski płyną z webinaru „Przyszłość recyklingu opakowań aluminiowych” zorganizowanego przez Fundację na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL z udziałem Anity Sowińskiej, wiceministry z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które objęło honorowym patronatem wydarzenie.

 „Według ostatnich danych Fundacji RECAL poziom recyklingu puszki aluminiowej w 2021 r. wynosił 79%. Szacujemy, że objęcie puszek kaucją spowoduje wzrost poziomu ich zbiórki do ponad 90%. Dziś aluminiowe puszki odpowiedzialne są za realizację wymaganych poziomów recyklingu wszystkich opakowań aluminiowych. Pozostałe opakowania aluminiowe, póki co nie osiągają zbliżonych wskaźników, dlatego znaczenie ich recyklingu musi wzrosnąć w krótkim czasie.”
powiedział Marek Kura, Przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji RECAL, otwierający webinar „Przyszłość recyklingu opakowań aluminiowych”.

Należy zauważyć, że objęcie puszek systemem kaucyjnym odmieni ekonomię sortowania opakowań aluminiowych w krajowych instalacjach komunalnych. Dlatego tak ważna jest także zmiana przepisów ROP, uwzględniająca zakaz krzyżowego finansowania oraz zasadę kosztu netto, aby wydzielanie pozostałych opakowań aluminiowych stało się faktycznie opłacalne.

„Chociaż system kaucyjny jest ważnym narzędziem umożliwiającym uzyskanie pełnej cyrkularności dla puszki napojowej, aluminium stosowane w innych opakowaniach również powinno być zbierane i poddawane recyklingowi. Dlatego kluczowe jest, by inwestować w większą liczbę dobrze funkcjonujących programów rozszerzonej odpowiedzialności producenta.” – podkreślił Maarten Labberton, Packaging Group Director, European Aluminium.

Dużym wyzwaniem stojącym przed polskim regulatorem, a także branżą opakowaniową jest realizacja wymagań rozporządzenia PPWR, będącego już na ostatniej prostej prac na poziomie UE. Na dniach możemy spodziewać się przyjęcia przepisów, których głównym celem jest promocja opakowań z materiałów w jak największym stopniu zdatnych do przetwarzania zgodnie z klasami wydajności recyklingu.

W obliczu nadchodzących zmian branża zaapelowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o dokonanie niezbędnego przeglądu potrzeb oraz możliwości wsparcia recyklingu z perspektywy podstawowych materiałów opakowaniowych, a także stworzenie „mapy drogowej” recyklingu aluminium w Polsce. Na spotkaniu zabrała głos Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska, która potwierdziła gotowość przygotowania takiej mapy przy współpracy z interesariuszami branżowymi i dodała: – ”Powinniśmy odzyskiwać każdy kilogram aluminium, na tyle na ile jest to możliwe i zamykać obieg. Aluminium wpisuje się bardzo dobrze w gospodarkę obiegu zamkniętego. Wynika to z właściwości tego surowca, który można przetwarzać praktycznie bez końca, gdyż jest materiałem permanentnym.”

Branża przedstawia swoje postulaty

W kontekście projektowanego krajowego systemu kaucyjnego bardzo ważne jest doprecyzowanie przepisów. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie zróżnicowanej stawki kaucji w zależności od pojemności opakowania tj. do 1 litra i powyżej 1 litra, oraz wyznaczenie podobnych poziomów recyklingu dla opakowań nie objętych kaucją. Zdaniem przedstawicieli branży tylko w ten sposób można zapobiec drastycznym spadkom udziału opakowań kaucjonowanych w systemie.

Start systemu jest zaplanowany na 1 stycznia 2025 roku. Jednak biorąc pod uwagę złożoność problematyki i zróżnicowanie produktów bezpieczniejsze będzie wprowadzenie efektywnego systemu na początku 2026 roku.

„Wprowadzenie systemu jest procesem skomplikowanym i wymaga czasu. Konieczna jest automatyzacja procesów sortowania opakowań aluminiowych w instalacjach komunalnych. Ważne, aby każda nowa lub modernizowana sortownia zobowiązana była do stosowania automatyzacji sortowania aluminium na frakcję grubą oraz drobną.” – podkreślił Jacek Wodzisławski, Prezes Zarządu Fundacji RECAL.

Webinar pozwolił także na przedstawienia pryncypiów systemu kaucyjnego z punktu widzenia branży aluminiowej. Jak podkreślali przedstawiciele Fundacji RECAL, kaucja na opakowania powyżej 1 litra powinna być dwa razy wyższa niż w przypadku mniejszych objętości, a system kaucyjny wymaga całkowitego zwolnienia z podatku VAT. Należy także wprowadzić rejestr wszystkich kaucji oraz wprowadzonych i zwróconych opakowań w podziale na operatorów, a także uwzględnić konieczność weryfikacji wypłacanej kaucji elektronicznie. Konsumenci powinni zwracać puszki w formie niezgniecionej, co wymaga edukacji nt. właściwości tego metalu, możliwości jego recyklingu czy zasad zbiórki.

„Niezwykle ważne jest, aby zapewnić, że z zebranych puszek produkowane będą nowe opakowania, zgodnie z zasadą gospodarki obiegu zamkniętego. Odpowiedzialna za to powinna być ogólnopolska sieć centrów, zorganizowana przez producentów puszek, licząca kilkadziesiąt zakładów, która już teraz przerabia tysiące ton puszek miesięcznie.” – dodał Jacek Wodzisławski.


Retransmisje z webinaru mogą Państwo obejrzeć klikając poniżej

„Przyszłość recyklingu opakowań aluminiowych”

Przyszłość recyklingu opakowań aluminiowych [transmisja z webinarium]


 

O FUNDACJI RECAL

Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL powstała z inicjatywy producentów puszek do napojów i producentów aluminium. Od 1995 roku prowadzi działania mające na celu wzrost poziomu odzysku opakowań aluminiowych, m.in. realizując programy „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” oraz „Każda Puszka Cenna, czyli polską edycję paneuropejskiego Every Can Counts. Wieloletnia współpraca z jednostkami samorządowymi, oświatowymi, organizacjami odzysku opakowań, organizatorami wydarzeń i innymi partnerami zaowocowała stworzeniem platformy do współpracy dla firm i instytucji, które wspierają gospodarkę w obiegu zamkniętym. Więcej informacji na stronie www.recal.pl.

PARTNERZY

Partnerami spotkania były europejskie stowarzyszenia wytwórców aluminium – European Aluminium, folii aluminiowej – European Aluminium Foil Association oraz zamknięć aluminiowych – Aluminium Closures.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024