Projekt polega na przepompowywaniu wody z odwodnienia wyrobisk kopalni wapienia na terenie Zakładu Górniczego Kujawy – Lafarge w Bielawach do zbiorników retencyjnych na terenie lasów Nadleśnictwa Gołąbki.
Nawadniają obszary nadleśnictwa
Projekt nawadniania na terenie Nadleśnictwa Gołąbki ma być odpowiedzią na dwa zjawiska: suszę w lasach i nadmiar wody w wyrobiskach Zakładu Górniczego Kujawy.
– Z jednej strony woda gromadząca się w wyrobiskach jest nieodzownym elementem górniczej codzienności, zaś z drugiej – woda opadowa, związana z występowaniem deszczów o charakterze nawalnym, może powodować szczególne zagrożenie – zauważa Hubert Włodarski, dyrektor Zakładu Górniczego Kujawy Lafarge. – Dotychczas woda z odwodnienia kopalni była odprowadzana do Noteci. Natomiast teraz trafi tutaj, na obszary leśne.
Lafarge i Gołąbki
W 2017 roku przedstawiciele Lafarge w Polsce i Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Gołąbki podpisali umowę na mocy której rozpoczęto prace koncepcyjne, a następnie projektowe obejmujące instalację do odprowadzenia wody z terenu kopalni.
Wspólny projekt umożliwił przekazanie wody z odwodnienia wyrobisk Zakładu Górniczego Kujawy do nawadniania terenów leśnych.
– Wspólnie znaleźliśmy obustronnie korzystne rozwiązanie: woda z Zakładu Górniczego Kujawy Lafarge nawodni pałuckie lasy – zapewnia Jarosław Molendowski, p. o. dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. – Siedem lat przygotowań do realizacji tego przedsięwzięcia doprowadziło do historycznego momentu inauguracji procesu przepompowywania wody z wyrobisk górniczych do zbiorników retencyjnych, usytuowanych w lesie.
Wodna ulga dla lasów
To nowatorskie rozwiązanie pozwoli dostarczyć do 750 tys. metrów sześciennych wody w ciągu każdego roku do lasów, które cierpią z powodu jej niedoborów.
– Śmiało można powiedzieć, że dostarczymy coś więcej niż tylko wodę, dostarczymy życie w miejsc, w których wraz z utratą wody go zabrakło – dodaje Dariusz Kośmider, Inżynier nadzoru, p.o. nadleśniczego Nadleśnictwa Gołąbki.
Zastawki, progi i spiętrzenia
Dodajmy, że Leśnicy z Nadleśnictwa Gądki, od ponad 20 lat podejmują starania o to, by zapewnić wodę w lasach i nie pozwolić jej odpłynąć.
Do tej pory budowano tam zastawki, progi, spiętrzenia i zbiorniki retencyjne. Teraz, wspólnie z Lafarge, realizowane jest nowe przedsięwzięcie.
Recykling i oszczędność wody
Lafarge w Polsce, w ramach strategii zrównoważonego rozwoju realizuje projekty retencji wód opadowych na terenie wszystkich kopalni i zakładów kruszywowych należących do firmy, maksymalizuje też udział wody z recyklingu i dąży do obniżenia o 15 proc. zużycia wody.
Jak zapewnia kierownictwo Lafarge w Polsce, na bieżąco też rekultywowane są wszystkie tereny poeksploatacyjne. Realizowane są również plany zarządzania bioróżnorodnością we wszystkich kopalniach.
Projekt z unijnym dofinansowaniem
Dodajmy, że uroczyste otwarcie projektu małej retencji wodnej pn.: ,,Program nawadniania obszaru leśnictw Szczepanowo i Niedźwiedzi Kierz z wykorzystaniem wody kopalni kruszywa Wapienno” nastąpiło 12 października br.
Na realizację tego projektu Nadleśnictwo Gołąbki pozyskało środki z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 finansowanego z Funduszy Europejskich.
Komentarze (0)