Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Park Hutniczy w Zabrzu z nową ofertą rekreacji

Park Hutniczy w Zabrzu z nową ofertą rekreacji
pap/jw
03.04.2024, o godz. 8:44
czas czytania: około 3 minut
0

Nową infrastrukturę rekreacyjną zbudował w Parku Hutniczym w centrum Zabrza lokalny samorząd – przy wsparciu tzw. funduszy norweskich. Kosztem ponad 9 mln zł powstały wodny plac zabaw, skatepark, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, wybieg dla psów czy miejsce do grillowania. To kolejne działanie w celu modernizacji kwartału sztuki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Zabrzański samorząd oficjalnie otworzył nowe obiekty Parku Hutniczego. Jak przekazał rzecznik urzędu miasta Dawid Wowra, łączny koszt prac budowlanych przedsięwzięcia “Tworzenie otwartych i dostępnych przestrzeni miejskich w Parku Hutniczym w Zabrzu w ramach projektu Miasto przestrzenią rozwoju” wyniósł ponad 9,1 mln zł. Park zyskał wodny plac zabaw, skatepark, plac zabaw, siłownię zewnętrzną, wybieg dla psów i miejsce do grillowania.

Duże wsparcie

Finansowany środkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Fundusze Norweskie) dwuletni projekt pod tą nazwą Zabrze rozpoczęło w kwietniu 2022 r. W jego ramach sfinansowano też m.in. budowę dwóch tężni w peryferyjnych dzielnicach oraz ogólnodostępne wydarzenia edukacyjne, jak zajęcia plenerowe czy eventy ekologiczne.

Ogółem wartość kosztów kwalifikowalnych projektów wyniosła ponad 15,3 mln zł; miasto na ich realizację otrzymało blisko 3,4 mln euro dofinansowania.

Kompleksowa modernizacja kwartału sztuki

Nowa infrastruktura rekreacyjna w Parku Hutniczym to kolejna miejska inwestycja w jednej z najbardziej efektownych części Zabrza, mającej przemysłową przeszłość i obejmującej m.in. kwartał sztuki.

Kwartał ten mieści przylegający do ul. Mikulczyckiej kompleks obiektów zbudowanych przy dawnej hucie, należącej niegdyś do arystokratycznego rodu Donnersmarcków. To m.in. dawne robotnicze kasyno (obecnie Teatr Nowy), biblioteka (siedziba Filharmonii Zabrzańskiej), kryty basen (galeria i restauracja), sala gimnastyczna i Park Hutniczy.

Władze miasta zaczęły prace w tym jego rejonie od opracowanej w 2015 r. koncepcji uporządkowania kanalizacji w rejonie przelotowej zabrzańskiej ul. Mikulczyckiej. Z koncepcji wyewoluował projekt kompleksowej modernizacji kwartału sztuki.

W poprzednich latach prace objęły m.in. uporządkowanie podziemnej infrastruktury, adaptację części budynków na Centrum Rozwoju Rodziny, adaptację dawnej biblioteki na potrzeby filharmonii czy rewitalizację z częściową rozbudową budynku Teatru Nowego. W samym Parku Hutniczym miasto wyremontowało znajdującą się na jego terenie zabytkową salę gimnastyczną – urządzono tam scenę kameralną teatru.

Rewitalizacja Zandki

W pobliżu zabrzańskiego kwartału sztuki znajdują się też reprezentacyjne budynki dawnej dyrekcji huty (obecnie siedziba władz miasta) oraz straży pożarnej (obecnie komenda miejska PSP). Nieco dalej Donnersmarckowie zbudowali dla pracowników dawnej huty tzw. osiedle patronackie. Jego dzisiejsza nazwa Zandka pochodzi od niemieckiej historycznej nazwy Sandkolonie (Kolonia Piaskowa), która z kolei nawiązuje do dawnego pobliskiego wyrobiska piasku.

Znajduje się tam ok. 40 kilkurodzinnych budynków wybudowanych z zastosowaniem muru pruskiego. Zaplanowane wówczas jako luksusowe osiedle powstawało od 1903 r. do lat 20. ub. wieku. Obok malowniczo rozplanowanych domów mieszkalnych ze stromymi dachami i tzw. ryzalitami mieszczącymi nowoczesne wówczas toalety dostępne z każdego półpiętra, na osiedlu powstały szkoła, przedszkole i dom starców. Ulice osiedla obsadzono stojącymi do dziś platanami.

Na przełomie XX i XXI w. część budynków Zandki opustoszała i podupadła. W 2008 r. miasto odkupiło od prywatnych właścicieli szereg budynków sprzedanych 10 lat wcześniej bez pytania o zdanie lokatorów – większość z nich na terenie Zandki. Wcześniej mieściły się w nich mieszkania zakładowe Huty Zabrze.

W kolejnych latach samorząd przygotował program rewitalizacji Zandki. Przy wsparciu środków UE na lata 2014-20 w dawnej gazowni powstało Centrum Usług Społecznych, przeprowadzono miejscami termomodernizacje budynków Zandki i podłączenia do sieci grzewczej; porządkowano też zieleń.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024