Stacji ładowania pojazdów elektrycznych pojawiła się przy dworcu PKP Gdynia Główna. Stanowi ona element projektu, który ma zachęcać do łączenia transportu kolejowego z zeroemisyjnymi samochodami.

– Kolej sama w sobie jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu. Cieszę się, że kolejna stacja ładowania aut elektrycznych powstała właśnie w Gdyni, mieście, które mocno inwestuje w rozwój projektów promujących ochronę środowiska naturalnego, w tym elektromobilności – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Nowa ładowarka ecoMOTO została zamieszczona w okolicy budynku dworca. Posiada ona dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW i system zabezpieczeń. Korzystanie ze stacji ładowania jest obecnie bezpłatne. W późniejszym terminie, gdy zostanie uruchomiona na zasadach komercyjnych będzie można opłacić ładowanie kartą, a dodatkowo pasażerowie PKP otrzymają zniżki. Obok stacji wydzielono miejsca postojowe przeznaczone tylko dla pojazdów elektrycznych.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Gdynia wyznaczyła w sąsiedztwie dworca 5 miejsc parkingowych zarezerwowanych dla samochodów zeroemisyjnych funkcjonujących na zasadach carsharingu. Miasto zrealizowało w ten sposób założenia listu intencyjnego z 2017 roku, zachęcając do łączenia podróży koleją z ekologicznym wynajmem samochodów elektrycznych. Wkrótce w mieście zaczną działać też pierwsze ładowarki dla „elektryków” na minuty.

– Wyznaczyliśmy jasny kierunek, aby Gdynia brała na swoje barki koordynację wszystkich działań na Pomorzu i rozpowszechniała ideę carsharingu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. I dodaje, że operatorzy aut na minuty otrzymują dodatkowe możliwości, które ułatwią im wymianę floty na nowoczesne pojazdy elektryczne. Stanowi to wygodę dla mieszkańców i wpłynie  na wzrost elektromobilności oraz ochronę środowiska.

Czytaj więcej

Skomentuj