Taryfy w dotychczasowym kształcie wprowadzono 1 stycznia 2021 r. i miały one obowiązywać przez trzy lata, aż do końca bieżącego roku.
– Taryfy, zatwierdzone jeszcze w 2020 roku, były nieadekwatne do aktualnych warunków ekonomicznych – wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – Spowodowane to było bardzo dużym wzrostem kosztów działalności wodociągowej w ostatnich latach, które nie były uwzględnione w tych taryfach.
Radykalne spowolnienie inwestycji
– Ponieważ spółka ponosiła znaczące straty na działalności wodociągowej, musiała radykalnie spowolnić, a nawet ograniczyć i zawiesić wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji, związanych z rozbudową sieci wodociągowo-kanalizacyjnej – zaznacza prezes KHK. – Zatrzymane zostały również tak ważne zadania jak przygotowanie procesów modernizacji Zakładów Uzdatniania Wody „Wisłok” w Iskrzyni i „Jasiołka” w Szczepańcowej. Taka sytuacja była bardzo niepokojąca, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych i rosnącego ryzyka niedoborów wody w przyszłości – dodaje prezes holdingu.
Inflacja i podwyżki cen
Jak zauważa prezes Janusz Fic, na wzrost kosztów złożyły się przede wszystkim inflacja, podwyżki cen energii elektrycznej, gazu oraz odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek.
Na obecnym etapie Krośnieński Holding Komunalny otrzymał zgodę na zmianę taryf dla miasta Krosna i gminy Korczyny.
Kolejne wnioski o zmianę taryf zostały złożone także dla gmin Wojaszówka, Miejsce Piastowe, Chorkówka, Krościenko Wyżne, Jedlicze i Iwonicz-Zdrój.
Ile zapłacą odbiorcy?
Wyższe stawki opłat za wodę i ścieki dla Krosna i gminy Korczyna weszły od 1 września. Cena za wodę dla gospodarstw domowych wzrasta w Krośnie o 19,7 proc, za ścieki – o 4,8 proc. W gminie Korczyna woda drożeje o 19,5 procent, ścieki – o 13,2 procent. Zmieniły się też stawki opłat abonamentowych.
Oszczędnościowe działania wodociągowców
– Podwyżka ta jest niestety dla mieszkańców znacząca, ale jest i tak niższa od wskaźnika skumulowanej inflacji za okres od zatwierdzenia dotychczasowej taryfy – mówi Janusz Fic.
Zmniejszenie wysokości podwyżki opłat za wodę i ścieki było możliwe dzięki oszczędnościowym działaniom, jakim jak w rozbudowa własnych źródeł energii, które ograniczyły wpływ wzrostu kosztów energii na prowadzoną działalność.
Dodajmy, że ponad 40 procent energii zużywanej w Wodociągach Krośnieńskich pochodzi z własnych instalacji prądotwórczych, zainstalowanych w zakładach (ujęcia wody funkcjonują w Sieniawie, Szczepańcowej i Iskrzyni).
Komentarze (0)