Wodą z ujęcia w Karżnicy zaopatrywanych jest kilka miejscowości: Karżnica, Malczkówko, Wieliszewo. Docelowo planuje się też podłączenie wsi: Rębowo i Nowej Dąbrowy.
80 metrów głębokości
Nowe studnie będą pracowały naprzemiennie w celu utrzymania prawidłowych parametrów mikrobiologicznych wody i utrzymania sprawności pompy.
Ujęcie wody zyska głębokość ok. 80 m i będzie wyposażone w automatykę i sterowanie. Wykonane zostanie też nowe ogrodzenie. W zakres planowanych prac wchodzi również remont dotychczasowego budynku hydroforni.
Dwa kolejne ujęcia
W najbliższym czasie samorząd gminy Potęgowo przystąpi do wyłonienia wykonawcy kolejnych dwóch ujęć wody w Łupawie i Runowie.
Wartość powyższego zadania wynosi 699 tys. zł i mieści się w nim dofinansowanie z Programu Polski Ład w wysokości ponad 664 tys. złotych. Zakończenie realizacji tego projektu planowane jest do 9 października 2024 roku.
Ekologiczne Potęgowo
Dodajmy, że na obszarze liczącej sobie 7205 mieszkańców gminy, wstępują cenne obszary przyrodnicze w postaci form i obiektów ochrony przyrody są to: część Obszaru Chronionego Krajobrazu “Fragment pradoliny Łeby i wzgórza morenowe na południe od Lęborka”, 43 użytki ekologiczne, rezerwat przyrody Grodzisko Runowo, 2 stanowiska dokumentacyjne przyrody nieożywionej, 20 pomników przyrody.
Przez teren gminy, wzdłuż doliny rzeki Łupawy, przebiega także obszar Natury 2000.
Gmina stawia na OZE
Gmina Potęgowo posiada znaczący potencjał środowiskowy do rozwoju produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Potencjał ten już jest częściowo wykorzystywany. Są już dwie zabytkowe, ale wciąż funkcjonujące, elektrownie wodne, pochodząca z 1925 r. elektrownia w Łupawie oraz wybudowana w 1938 r. elektrownia wodna w Poganicach. A w okolicach miejscowości Potęgowo i Darżyno znajduje się farma elektrowni wiatrowych. W pobliżu istniejącej farmy wiatrowej zlokalizowano też bioelektrownię bazującą na przetwarzaniu odpadów biologicznych.
Komentarze (0)