Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Nowojorscy architekci stworzyli wieloryba z plastikowych śmieci [WIDEO]

Nowojorscy architekci stworzyli wieloryba z plastikowych śmieci [WIDEO]
sr
29.06.2018, o godz. 8:14
czas czytania: około 1 minuty
0

Replikę płetwala błękitnego wykonał zespół architektów ze StudioKCA z Nowego Jorku. Do budowy posłużyły odpady tworzyw sztucznych zebrane m.in. na hawajskich plażach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Ponad 9-metrowa instalacja powstała na szkielecie ze stali i aluminium. Okala ją ponad pięć ton plastikowych odpadów, które architekci zbierali przez pół roku, przeszukując hawajskie plaże przy wsparciu wolontariuszy z Hawaii Wildlife Fund i The Surfrider Foundation.

– Instalacja reprezentuje plastikowe odpady, które z naszych miast wędrują do środowiska morskiego, które jest swego rodzaju wodnym miastem – mówi Jason Klimoski ze StudioKCA.

Zdaniem autorów wieloryb jest dla wodnej metropolii tym, czym drapacze chmur dla Nowego Jorku. Stąd też nazwa instalacji – Sky Scraper. Wieloryb trafił do belgijskiej Brugii w ramach Triennale Brugge 2018, temat konkursu “Liquid City”.

Na świecie wytwarzanych jest rocznie około 300 mln ton tworzyw sztucznych. Badania wskazują, że aż 8 mln z tego przedostaje się do środowiska morskiego. Według wyliczeń 200 mln ton plastiku pływa obecnie w oceanach.

Największe skupiska odpadów tworzą oceaniczne wyspy śmieci. Największa z nich zwana Wielką Pacyficzną Wyspą Śmieci dryfuje między zachodnim wybrzeżem USA i Hawajami. Wyspa ma powierzchnie 1,6 mln km2 – mniej więcej tyle, co obszar trzech Francji.

Więcej o kondycji środowiska morskiego w lipcowo-sierpniowym numerze “Energii i Recyklingu”.

KUP TERAZ

Źródło: Designboom.com

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024