Kary finansowe za palenie śmieci w piecach, obniżenie akcyzy na paliwa przyjazne dla środowiska, udzielanie dofinansowania na nowe źródła ogrzewania, a także aktywna edukacja ekologiczna to działania, które muszą być równolegle realizowane w celu poprawy jakości powietrza w Wielkopolsce. To wnioski po konferencji „Ochrona powietrza w województwie wielkopolskim – Strategiczne zarzadzanie jakością powietrza”.
Mechanicy z warszawskich Bielan spalali odpady i przepracowane oleje w piecu w warsztacie. Prowadzili tam również małą oczyszczalnię ścieków. Na właściciela nałożono mandat.
Diecezja sosnowiecka wydała „Parafialny przewodnik ekologiczny”. Książeczka trafi w najbliższym czasie do wszystkich parafii w Polsce. Autorzy piszą m.in. o smogu. Zachęcają księży i wiernych, aby m.in. nie palili w piecach opałem niskiej jakości.
Ministerstwo Energii proponuje rozwiązanie problemu smogu. W rozporządzeniu dotyczącym jakości paliw stałych spalanych w piecach pada sporo obietnic. Wygląda to całkiem przyzwoicie, ale zanim zaczniemy oddychać normalnym powietrzem, musimy wstrzymać oddech jeszcze na co najmniej na 2 lata.
Ministerstwo Energii wydało oczekiwane od wielu tygodni rozporządzenia wykonawcze do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zakazane będzie sprzedawanie najgorszych rodzajów opału, czyli mułów węglowych i flotokoncentratów. Zakazy zaczną obowiązywać w czerwcu 2020 r.