W niedzielę średniodobowe wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w niektórych punktach woj. śląskiego utrzymywały się powyżej dobowych norm – wynika z informacji służb środowiskowych. W poniedziałek obowiązywały ostrzeżenia o możliwych kolejnych przekroczeniach.
20 mln zł przeznaczą Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na poprawę jakości powietrza Dolnego Śląska. Uruchomienie pilotażu 11 października 2021 r. – w którym dostępne będą dotacje do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i ocieplenie domów w budynkach wielorodzinnych – połączono z otwarciem punktu konsultacyjno-informacyjnego „Czystego powietrza” w Strzegomiu.
Proponowane przez resort klimatu zmiany w klasyfikacji tzw. ekogroszków – popularnego paliwa do ogrzewania domów - wymusiłyby radykalną zmianę polityki sprzedażowej i inwestycyjnej producentów węgla opałowego, ze szkodą dla jego odbiorców - oceniają przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej.
Poziom zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu i aglomeracji wrocławskiej można sprawdzać online w otwartej sieci pomiarów stężeń pyłu zawieszonego. Tworzona sieć stacji pomiarowych może pomóc mieszkańcom świadomie podejmować decyzje m.in. o aktywności na świeżym powietrzu, spacerach z dziećmi – szczególnie w okresie grzewczym.
Trwają też prace nad poszerzeniem programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.