Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów. Na samorządy – od lutego tego roku, czyli od momentu ogłoszenia nowych zachęt – czeka w sumie ponad 100 mln zł na uruchomienie punktów informacyjno-konsultacyjnych, podwyższoną refundację kosztów za złożone wnioski i premie dla najbardziej aktywnych.
Usprawnienie programu "Czyste powietrze", zazielenienie centrów miast, nowe parki narodowe znalazły się w „Polskim Ładzie” - nowym programie społeczno-gospodarczym Zjednoczonej Prawicy. Inne elementy programu to energetyka jądrowa, rozwój fotowoltaiki czy walka z suszą. W dokumencie mowa też o ograniczaniu ilości odpadów i rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Zwalczanie zjawiska miejskiej wyspy ciepła, wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu, edukacja ekologiczna mieszkańców czy niemarnowanie... to programy i kampanie realizowane przez Wrocław. Łączy je wspólny mianownik - ochrona środowiska.
169 wniosków o przyznanie dotacji na wymianę starych pieców na ekologiczne źródło ciepła wpłynęło we wtorek do urzędu miasta. Na ten cel w tym roku zaplanowano 1,5 mln zł.
Do końca marca ok. 850 gmin zadeklarowało chęć współpracy w programie "Czyste powietrze" - poinformował PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Oznacza to, że w programie uczestniczyć będzie 80 proc. samorządów - dodał.