Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB – to banki, które jako pierwsze chcą wprowadzić ścieżkę kredytową w programie "Czyste Powietrze". Współpraca z nimi ma ułatwić dostęp do dofinansowania na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych.
Ponad 3 mld euro z zarządzanej przez resort klimatu puli z Krajowego Planu Odbudowy zostanie skierowane na działania na rzecz poprawy jakości powietrza - powiedział w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Za pracami nad projektem nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który przewiduje m.in. przeznaczenie 0,5 proc. PKB na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, opowiedziały się podczas wtorkowego posiedzenia połączone komisje senackie.
Mateusz Morawiecki poinformował, że do programu "Czyste powietrze" przystąpiło już 200 tys. gospodarstw domowych. Aby usprawnić wymianę źródeł ciepła, planowane są kolejne ułatwienia. Samorządy mają też otrzymać 100 mln zł na promocję "Czystego powietrza" wśród mieszkańców gmin.
Jak informuje MKiŚ, minister Michał Kurtyka 28 stycznia 2021 r. podpisał „Porozumienie o współpracy Ministra Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego w zakresie współfinansowania przedsięwzięć niskoemisyjnych ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów”. Porozumienie to jest częścią działań resortu klimatu i środowiska podejmowanych w celu poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu.