Katowice biorą udział w największym obszarowo w Europie projekcie ukierunkowanym na działania związane z ochroną powietrza - „Śląskie. Przywracamy błękit”. W ramach tego projektu, od 1 kwietnia 2022 r. w Miejskim Centrum Energii można skorzystać z pomocy „Ekodoradcy”.
Kilka europejskich instytucji oficjalnie uruchomiło projekt Destination Earth (DestinE), którego celem jest stworzenie wirtualnej symulacji Ziemi – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Dzięki takiemu cyfrowemu modelowi będzie można śledzić i przewidywać zmiany klimatu oraz wpływ człowieka na środowisko.
Nowy program poprawy retencji na obszarach rolnych, który został zaplanowany do połowy 2025 roku, zakłada przebudowę około 1 tys. urządzeń wodnych - poinformował podczas środowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Architektki krajobrazu przewodzą w działaniach na rzecz klimatu. Cornelia Hahn Oberlander – urodzona w Niemczech kanadyjska architektka krajobrazu i silnie wyróżniająca się postać – łączyła naturalistyczne projekty z modernistycznymi ideałami. Bardzo wcześnie dostrzegła pilną potrzebę dostosowania miasta do zmian klimatycznych, w związku z czym projektowała przestrzenie publiczne tak, aby złagodzić skutki tych zmian.
Do ogrzewania może zostać wykorzystana ciepła woda geotermalna, której źródła znajdują się w gminie Kramsk. Samorząd zdecydował się ubiegać o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na sporządzenie dokumentacji odwiertu.