Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Modernizacja oczyszczalni w Krośnie ma kosztować ponad 34 mln zł

Modernizacja oczyszczalni w Krośnie ma kosztować ponad 34 mln zł
PAP
16.03.2021, o godz. 8:33
czas czytania: około 2 minut
0

Dobiega końca modernizacja oczyszczalni ścieków w Krośnie na Podkarpaciu. W ramach inwestycji powstał m.in. reaktor biologiczny oraz osadnik wtórny. Koszt modernizacji, która rozpoczęła się w 2017 r., przekroczył 34 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Jak poinformował kierownik oczyszczalni Łukasz Karamus, najważniejszym nowym obiektem, który powstał w ramach modernizacji, jest reaktor biologiczny. – To trzeci reaktor, który działa w oczyszczalni. Składa się z komór beztlenowych, komory anoksycznej, zmiennego i ciągłego napowietrzania, i służy do efektywnego usuwania zanieczyszczeń organicznych i biogennych, czyli związków azotu i fosforu ze ścieków – dodał.

Reaktor ma pełne opomiarowanie, które umożliwia sterowanie automatyczne procesem biologicznego oczyszczania ścieków. Ponadto, doposażony jest w dwie stacje magazynowo-dozujące do chemicznego wspomagania procesu oczyszczania ścieków.

Nowym obiektem, który pojawił się w krośnieńskiej oczyszczalni jest też trzeci z kolei osadnik wtórny. Jego kubatura oraz wielkość są takie same jak dwóch istniejących osadników, jednak wyposażony jest w inny, nowoczesny i mniej awaryjny układ zgarniania osadów.

Jak tłumaczy Karamus, w osadniku wtórnym następuje oddzielenie oczyszczonych ścieków od osadu czynnego w wyniku sedymentacji osadu i ścieki oczyszczone odpływają do rzeki. – Natomiast osad zatrzymany w osadniku wtórnym wraca z powrotem do reaktora biologicznego i bierze udział w biologicznym oczyszczaniu ścieków” – tłumaczył.

W ramach modernizacji powstała też tzw. krata rzadka, która zabezpiecza tzw. kratę gęstą przed uszkodzeniami i wyłapuje duże elementy. Nowy jest też zbiornik retencyjny wód ociekowych z odwadniania osadów ściekowych oraz dwa nowe grawitacyjne zagęszczacze osadu wstępnego, które pozwalają w znacznej ilości usunąć wodę z osadu podawanego do procesu fermentacji.

Nowym urządzeniem jest również płuczka piasku, której zadaniem jest oczyszczanie zatrzymanego w procesie oczyszczania ścieków piasku. Dzięki czemu uzyskiwany jest piasek o dobrych parametrach, z niską zawartość substancji organicznych.

Obecnie w oczyszczalni prowadzone są prace nad systemem sterowania i monitoringu wszystkich procesów technologicznych.

Modernizacja oczyszczalni ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Całkowity koszt prac to ponad 34 mln zł, część pieniędzy pochodzi z budżet UE.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024