Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Odnowa rzeki Pilicy w ramach międzynarodowego projektu

Odnowa rzeki Pilicy w ramach międzynarodowego projektu
R.G.
15.02.2024, o godz. 7:27
czas czytania: około 2 minut
0

Od 12 do 14 lutego br., w Łodzi trwały trzydniowe warsztaty pn. "Reconect 4th Collaborators Workshop". Głównym celem projektu "Reconect" jest analiza społecznych i ekonomicznych barier dla szerokiego zastosowania rozwiązań opartych na przyrodzie tzw. nature-based solution (NBS) w systemie gospodarowania wodami. W Polsce założenia tego projektu realizowane są w zlewni rzeki Pilicy, w ramach projektu LIFE Pilica.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Wdrażaniem Projektu “Reconect” zajmuje się międzynarodowe konsorcjum, w którym Polskę reprezentuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii (ERCE) Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Rozwiązania oparte na naturze

– Bardzo cieszę się, że jestem tu dziś z państwem – powiedziała podczas otwarcia Czwartych Warsztatów dla Współpracowników Projektu Reconect (ang.: Reconect 4th Collaborators Workshop), Prezes PGW Wody Polskie dr Joanna Kopczyńska. – Działania oparte na naturze są najlepszą drogą do rozwiązywania środowiskowych problemów, z którymi się borykamy. Przynoszą one szereg korzyści, a w dłuższej perspektywie są także znacznie tańsze w utrzymaniu. To jednak wiąże się z wypracowaniem nowego podejścia i zmianą mentalności. W Wodach Polskich będziemy realizować dużo więcej projektów opartych na NBS, dlatego takie warsztaty, jak dzisiejsze są bardzo ważne. I to państwo jesteście tymi, którzy poprzez realne działanie mogą spowodować zmianę podejścia. Niezmiernie cieszę się, że przecieracie tę ścieżkę – podsumowała prezes PGW WP.

Tworzą forum dyskusji 

Łódzkie warsztaty, to czwarte z kolei spotkanie dla europejskich partnerów. Ich celem było tworzenie forum do dyskusji na temat możliwości zwiększenia skali i upowszechnienia rozwiązań opartych na zasobach przyrody.

Podczas trzydniowych spotkań połączonych z wizytą techniczną w dorzeczu Pilicy, swoje tematyczne referaty wygłosili m.in., uczestniczący w projekcie, pracownicy PGW WP. 

Przemysław Gruszecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym, zapoznał uczestników warsztatów z tematyką dotyczącą przeciwdziałania zagrożeniom suszą i powodziami w Polsce, na przykładzie skoordynowanego planowania w zakresie powodzi, suszy i gospodarki wodnej w warunkach zmian klimatu.

Natomiast Marzena Rutkowska-Filipczak i Agnieszka Wojcieszak zaprezentowały tzw. przypadek pilotażowy pn.: RECONECT EC-2 dorzecze rzeki Pilicy, z merytorycznym naciskiem na modelowanie w celu wykazania skuteczności rozwiązań opartych na zasobach przyrody jako skumulowanego efektu wielu środków opartych na zasobach przyrody w skali dużego dorzecza.

Chorwacja, Bułgaria i Serbia 

Dodajmy, że do celów warsztatów zalicza się też monitorowanie postępów prac w projekcie, wymianę wzajemnych doświadczeń z kolejnych etapów wdrażania NBS, ze szczególnym uwzględnieniem metodyk oceny ich oddziaływania na ograniczanie ryzyka oraz uzyskanych korzyści. Wcześniejsze warsztaty w ramach cyklu odbyły się już w Chorwacji, Bułgarii i Serbii.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024