Odpowiedzialność producentów niewystarczająca. Samorządowcy chcą zmian

Odpowiedzialność producentów niewystarczająca. Samorządowcy chcą zmian
szp
18.05.2020, o godz. 14:56
czas czytania: około 3 minut
0

Związek Miast Polskich podtrzymuje swoje stanowisko sprzed dwóch miesięcy dotyczące wdrożenia w Polsce systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Samorządy deklarują wolę współpracy z Ministerstwem Klimatu, ale oceniają, że koncepcja organizacyjna i finansowa ROP zaproponowana przez resort jest „znacząco niewystarczająca”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rosnące koszty gospodarki odpadami komunalnymi przekraczające możliwości jej  sfinansowania sprawiają, że koncepcja organizacyjna i finansowa wdrożenia w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producenta zaproponowana przez ministra klimatu jest znacząco niewystarczająca – uważa Związek Miast Polskich. Podtrzymuje w nim stanowisko strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z lutego 2020 r.

ZMP nie zmienia zdania

ZMP wnosi o rozważenie w dalszych pracach dwóch potencjalnych rozwiązań natury kompetencyjnej i finansowej. Jak uważa ZMP, ich wspólną zasadą powinno być powiązanie wykonywanych zadań i odpowiedzialności za ich recykling ze środkami finansowymi pochodzącymi z opłat (P1 lub P2), „czego nie można doszukać się w prezentowanym przez Ministerstwo Klimatu materiale”.

Wdrożenie obu wariantów wymagałoby podzielenia zamówień na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych na dwie części, w zależności od frakcji odpadów komunalnych zbieranych selektywnie. O tym również ZMP pisało jeszcze w lutym, zaznaczając, że do wyboru możliwe są dwa warianty ROP: pełna lub częściowa odpowiedzialność producentów.

Zdaniem Związku, skuteczny system ROP spełniać kilka warunków:

  • dotkliwie sankcjonować wprowadzanie na rynek produktów i opakowań nie nadających się do ponownego wykorzystania,
  • partycypować w kosztach zagospodarowania tzw. frakcji kalorycznej, która podlega zakazowi składowania,
  • gwarantować  odrębny strumień środków na zadania edukacyjne z zakresu selektywnej zbiórki (10 proc. ogólnej sumy opłat wnoszonych w przyszłym systemie ROP).

O proponowanej przez ZMP koncepcji ROP podczas konferencji on-line „Optymalne funkcjonowanie instalacji mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów w czasie epidemii COVID-19” będzie mówił Krzysztof Choromański, ekspert ZMP. Dyskusja może wydawać się o tyle interesująca, że kilka dni temu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który mówi o konieczności wdrożenia ROP, zaapelował, by nie wprowadzać dodatkowego “podatku od plastiku”.

A przy okazji…

ZMP postuluje też, by wprowadzenie ROP w Polsce było okazją do przywrócenia metod obliczania poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia, wnosi o podjęcie prac legislacyjnych na rzecz uwzględnienia w sprawozdaniach gmin recyklingu uzyskiwanego u źródła, w ramach promowanego przez polskie prawo kompostowania przydomowego. Jego przedstawiciele chcą też pilnej nowelizacji przepisów regulujących gospodarkę odpadami komunalnymi wytwarzanymi przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, które weszły w życie 6 września 2019 r. Ich zdaniem obowiązujące przepisy są szkodliwe, bo powodują rozszczelnienie lokalnych systemów odpadowych, między innymi przez to utrudnią wprowadzenie ROP.

„Wnioskujemy o takie zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz zmiany innych ustaw, które umożliwią – w przypadku przyjęcia przez gminę metody „od ilości zużytej wody z danej nieruchomości – rozliczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właściciela nieruchomości w ramach realizacji faktury za zużycie wody, na podstawie zawartej umowy cywilno-prawnej z dostawcą wody” – informują samorządowcy.

„Związek podtrzymuje wolę współpracy z Ministerstwem Klimatu oraz przedsiębiorcami z branży odpadowej, w celu wypracowania i wdrożenia efektywnego i sprawnie działającego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Prosimy o pilne podjęcie konsultacji na ten temat, przygotowania rozwiązań prawnych i przeprowadzenie procesu legislacyjnego w terminie do końca czerwca br., spełniając tym samym wymogi dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z dnia 30 maja 2018 r., zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów.” – czytamy w piśmie ZMP.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024