Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Operatorzy systemów energetycznych szykują się na zaćmienie Słońca

Operatorzy systemów energetycznych szykują się na zaćmienie Słońca
PAP/dom
09.06.2021, o godz. 14:24
czas czytania: około 2 minut
0

Rosnąca rola fotowoltaiki w systemach energetycznych sprawia, że operatorzy przesyłowi, odpowiedzialni za stabilne działanie tych systemów muszą brać pod uwagę takie zjawiska, jak zaćmienia Słońca. Przygotowują się więc zawczasu na czwartkowe zjawisko.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Zaćmienie 10 czerwca nie będzie w Europie zbyt spektakularnym widowiskiem. Księżyc zasłoni co najwyżej jedną czwartą tarczy Słońca, co nie wywoła efektów widocznych gołym okiem. Ale dla systemów fotowoltaicznych spadek ten będzie wyraźnie odczuwalny, a produkcja paneli spadnie w sposób jak najbardziej mierzalny, najbardziej tam, gdzie fotowoltaiki jest dużo.

Operatorzy przesyłowi działający w północnej części Niemiec – TenneT i 50Hertz szacują, że moc, dostarczana przez fotowoltaikę może spaść maksymalnie o 4,2 GW, z czego w zarządzanej przez nich sieci – o ok. 2,8 GW. Pozostałe 1,4 GW może ubyć w mniejszych systemach, niesterowanych centralnie.

TenneT i 50Hertz podkreślają, że to wielkości teoretyczne i maksymalne, przy założeniu, że w momencie zaćmienia będzie panować bezchmurna pogoda, a fotowoltaika pracować z pełną mocą. Jeżeli będzie pochmurno, spadki będą odpowiednio niższe.

Najważniejszym działaniem operatorów jest zwiększenie rezerwy regulacyjnej. Na wypadek zmienności wywołanej pogodą operatorzy przygotowali dodatkowe rezerwy, pozwalające dostarczyć 0,5 GW mocy, ewentualnie zmniejszyć generację o 0,5 GW.

Ponieważ zaćmienie będzie widoczne także z terenu Polski, również polski operator PSE uwzględnił spadek generacji z PV. Uwzględniono to w prognozach, odpowiednio dostosowano także plany pracy, głównie poprzez zwiększenie rezerw – poinformowały PSE.

Według ostatnich danych publikowanych przez PSE na koniec kwietnia 2021 r. moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła 4690 MW. Nie wszystkie instalacje odczują zaćmienie w tym samym stopniu. O ile bowiem w maksimum czwartkowego zaćmienia, tuż przed godziną 13. w Gdańsku i Szczecinie Księżyc zakryje niemal 26 proc. tarczy Słońca, to w Krakowie – już tylko 14 proc.

Zaćmienie obrączkowe zacznie się w zachodniej części kanadyjskiej prowincji Ontario. Poruszający się na północ, cień Księżya przejdzie przez Zatokę Hudsona i zachodnią Grenlandię, biegun północny, Morze Wschodniosyberyjskie, i zakończy się w Górach Kołymskich.

Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne w północno-wschodniej części i Ameryki Północnej, w północnej i północno-zachodniej Europie, w północno-wschodniej Azji oraz na całym obszarze Oceanu Arktycznego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024