Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Oświęcim chce zaostrzyć przepisy w walce ze smogiem i zakazać palenia węglem

Oświęcim chce zaostrzyć przepisy w walce ze smogiem i zakazać palenia węglem
jwo/PAP
21.01.2021, o godz. 9:44
czas czytania: około 2 minut
0

Oświęcim chce przyjąć regulacje, które pozwolą na wprowadzenie zakazu spalania węgla po 2032 r. w nieruchomościach znajdujących się na terenie miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Projekt uchwały został przygotowany w ubiegłym roku. Główne zapisy dokumentu były konsultowane z mieszkańcami i środowiskami działającymi na rzecz czystego powietrza.

Uchwała póki co ma charakter intencyjny i na styczniowej sesji zajmą się nią radni. Jeśli zostanie przyjęta, o jej dalszym losie zdecydują władze województwa.

– Trzeba podjąć radykalne działania, bo wciąż mamy bardzo poważny problem z powietrzem. Powróciliśmy więc po roku do tej inicjatywy, zmieniając niektóre daty graniczne – wyjaśnia prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

– Musimy być odpowiedzialni i wspólnie zawalczyć o nasze zdrowie. Mamy przykłady Krakowa czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy u nas jakość powietrza, a władze Województwa Małopolskiego przychylą się do tej propozycji, bo to od Sejmiku ostatecznie zależy, czy te przepisy wejdą w życie w naszym mieście – zaznacza prezydent miasta.

Projekt zakłada, że po 2032 r. palenie węglem byłoby już definitywnie zakazane. Dotyczyłyby to nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji. Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzony ma zostać całkowity zakaz spalania węgla w piecach pozaklasowych w tych budynkach.

Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta od 1 stycznia 2027 r., a kotły 5 klasy – od 1 września 2030 r.

Nowe domy, budynki w Oświęcimiu oddane do użytkowania po 1 września 2022 r., w zakresie rodzaju ich ogrzewania, nie będą mogły przyjmować rozwiązań, w których będą stosowane paliwa stałe. Od tej daty będzie też obowiązywał zakaz spalania paliw stałych w mieszkaniach, które mają sieć ciepłowniczą i gazową.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2023