Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Parlament Europejski zatwierdza włączenie spalarni odpadów komunalnych do systemu ETS

Parlament Europejski zatwierdza włączenie spalarni odpadów komunalnych do systemu ETS
dom
05.07.2022, o godz. 14:48
czas czytania: około 4 minut
0

Parlament Europejski zatwierdził włączenie spalarni odpadów komunalnych w zakres unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) od 2026 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Europejskie organizacje non-profit, takie jak Zero Waste Europe (ZWE), przyklasnęły tej decyzji, ponieważ uważają, że włączenie spalarni ma fundamentalne znaczenie dla umożliwienia pomyślnej realizacji unijnych celów w zakresie klimatu i gospodarki obiegu zamkniętego. Ale, według ZWE, rok 2026 to zdecydowanie za późno.

– Włączenie zapewniłoby, że materiały nadające się do recyklingu zostaną wycofane ze strumienia odpadów przeznaczonych do spalenia i poddane recyklingowi zgodnie z hierarchią odpadów UE, stosując systemy sortowania odpadów mieszanych – powiedział Janek Vähk, koordynator programu klimatycznego, energetycznego i zanieczyszczenia powietrza w ZWE.

Rozsądne i kompleksowe stanowisko 

Tymczasem Ella Stengler, dyrektor zarządzający CEWEP (Konfederacji Europejskich Zakładów Przetwarzania Odpadów na Energię) mówi, że CEWEP uznała przyjęte stanowisko za rozsądne i kompleksowe.

– Warunkowa ocena skutków – a nie tylko ocena skutków ubocznych, jak proponuje Parlament – jest absolutnie konieczna przed podjęciem jakichkolwiek działań legislacyjnych. Jest to jedyne narzędzie, które może ustalić, czy włączenie energii z odpadów do ETS jest właściwym rozwiązaniem dla całego sektora gospodarki odpadami w UE – uważa Ella Stengler.

Z drugiej strony przedstawiciele CEWEP nie rozumieją, dlaczego Parlament Europejski pozostawił wprowadzające w błąd oświadczenie w swoim ostatecznym stanowisku popierającym włączenie spalania odpadów do systemu handlu uprawnieniami do emisji. Poprawka 422 stanowi bowiem, że „ponieważ działania związane z recyklingiem i regeneracją są już objęte EU ETS, włączenie instalacji do spalania odpadów komunalnych wzmocniłoby zachęty do zrównoważonego gospodarowania odpadami zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami”.

– Jednak zakłady recyklingu nie są objęte EU ETS. Recykling, podobnie jak cały sektor odpadów, jest obecnie objęty rozporządzeniem w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego – dodała Stengler. – Zawsze argumentacją CEWEP było to, by sektor odpadów był postrzegany w sposób całościowy. Objęcie tylko jedną opcją gospodarowania odpadami – spalaniem – w ramach ETS miałoby ogromny wpływ na cały system gospodarowania odpadami.

Sektor neutralny klimatycznie

Jak uważają przedstawiciele CEWEP, europejski sektor Waste-to-Energy jest już neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i przy odpowiednim wsparciu politycznym może w przyszłości stać się ujemny, zgodnie z nową mapą klimatyczną CEWEP Waste-to-Energy Climate Roadmap.

– Mamy konkretną podstawę i zweryfikowane obliczenia pokazujące, że przetwarzanie odpadów na energię jest częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego, w którym się znajdujemy. Przy odpowiednim wsparciu decydentów, sektor może w znacznym stopniu przyczynić się do osiągnięcia celu UE emisji netto zero do 2050 r. – powiedział Paul De Bruycker, prezes CEWEP.

Instalacje Waste-to-Energy spełniają kluczowe zadanie dla społeczeństwa poprzez przetwarzanie odpadów, których nie można już poddać recyklingowi. Obejmuje to również nienadające się do recyklingu odpady z tworzyw sztucznych, które są głównym źródłem kopalnego CO2 emitowanego przez zakłady WtE.

Jednak sektor całkowicie kompensuje te emisje, zastępując energię, która w przeciwnym razie byłaby produkowana z paliw kopalnych (sektor WtE odpowiada np. równowartości 9 proc. importu gazu ziemnego do UE z Rosji) oraz odzyskując metale żelazne i nieżelazne, a także popiół i inne pozostałości po procesie spalania.

Zerowa, a nawet ujemna emisja

Nowa mapa klimatyczna CEWEP pokazuje, że można osiągnąć znacznie więcej. Sektor WtE ma pełny potencjał przejścia od neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla do ujemnego – głównie dzięki wychwytywaniu i wykorzystywaniu oraz magazynowaniu dwutlenku węgla (CCUS).

Samo zastosowanie technologii CCUS w przypadku 50 proc. europejskiej mocy WtE daje wychwytywanie 50 proc. całkowitej emisji CO2, co oznacza, że można dzięki temu zaoszczędzić 20 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie. A gdy technologie CCUS osiągną pełną dojrzałość komercyjną, wraz z szerszą integracją sprzętu do wychwytywania dwutlenku węgla, można będzie mówić o jeszcze większym potencjale dla redukcji szkodliwych emisji.

Nowe odkrycia są również poparte niedawnym raportem Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), w którym stwierdza się, że „integracja WtE oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla może sprawić, że odpady będą źródłem energii o zerowej lub nawet ujemnej emisji netto”.

Technologia bezpieczna i uznana

WtE to uznana, bezpieczna i zrównoważona technologia pozyskiwania energii elektrycznej oraz ciepła. Wykorzystuje ona pozostałości materiałów, których nie można już poddać dalszemu recyklingowi. Jedyną alternatywą dla takich odpadów jest ich składowanie. To z kolei oznacza emisję ogromnych ilości metanu – jednego z najgorszych gazów cieplarnianych.

W ostatnich latach w całej Europie rozpoczęto wiele innowacyjnych projektów związanych z Waste-to-Energy. Sektor bada w każdym przypadku najlepsze rozwiązania w zakresie integracji technologii CCUS, gwarantując jednocześnie pełną zgodność z wysokimi standardami środowiskowymi.

Źródło: waste-management-world.com

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023