Piotr Woźny, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” na antenie RMF FM uznał Kraków za lidera walki ze smogiem.

Kraków to pierwsze miasto w Polsce, które wprowadziło (5 stycznia) strefę czystego transportu. Obowiązuje ona na określonych ulicach w dzielnicy Kazimierz.

W mieście trwa też od 1995 r. intensywna wymiana urządzeń grzewczych na paliwa stałe na systemy grzewcze, które są bezpieczne dla środowiska. Dzięki udzielonym przez Kraków dotacji do 2018 r. zlikwidowano ok. 41 tys. pieców i kotłów węglowych oraz dofinansowano montaż prawie 1,8 tys. kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

Zmiana systemu ogrzewania kosztowała dotąd 303 mln zł, a kolejne 50 mln zł już zarezerwowano na dalsze działania. Do likwidacji w 2019 r. pozostało ponad 5 tys. palenisk węglowych. Nabór wniosków o udzielenie dotacji na zmianę systemu ogrzewania w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji ma charakter ciągły.

Kraków też jako jedyne miasto w Polsce zdecydował się na wprowadzenie zakazu palenia węglem. Kraków ma też najnowocześniejszą flotę autobusową w Polsce. W 2018 r. zakupiono 86 niskoemisyjnych autobusów za kwotę ponad 100 mln zł.

W ubiegłym roku przeznaczono także w Krakowie 1 mln zł na program termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj