Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

PKP będzie uczestniczyć w kształtowaniu rynku wodoru w Polsce

PKP będzie uczestniczyć w kształtowaniu rynku wodoru w Polsce
14.06.2024, o godz. 13:10
czas czytania: około 2 minut
0

PKP będzie uczestniczyć w kształtowaniu rynku wodoru w Polsce – poinformowała spółka. PKP przystąpiły do Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej ponieważ transformacja technologiczna kolei jest warunkiem utrzymania konkurencyjności – dodano.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Polskie Koleje Państwowe poinformowały dziś, że przystąpiły do Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Zaznaczyły, że dzięki temu spółka może aktywniej uczestniczyć w kształtowaniu rynku produkcji obrotu wodorem w Polsce.

– Przystąpienie PKP do tego Porozumienia to ważny krok w modernizacji i ekologizacji polskiej kolei. Wodór ma ogromny potencjał jako paliwo przyszłości, a my chcemy być w czołówce tych zmian – powiedział członek zarządu PKP Dariusz Grajda. – Współpraca z innymi uczestnikami Porozumienia przyczyni się do szybszego wdrożenia nowoczesnych technologii wodorowych w naszym kraju – dodał.

Podkreślił, że zaangażowanie PKP w Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej przyczyni się do osiągnięcia przez Polskę celów klimatycznych oraz do rozwoju nowoczesnych ekologicznych rozwiązań w transporcie, “gdzie kolej ma do odegrania rolę szczególną”. Dodano też w komunikacie, że transformacja technologiczna kolei jest niezbędnym warunkiem utrzymania obecnej pozycji na coraz bardziej konkurencyjnym europejskim rynku.

Rozwój, edukacja i promocja

W ramach porozumienia, jak wskazano, PKP zobowiązały się do współpracy z partnerami na rzecz rozwoju infrastruktury wodorowej w Polsce, udziału w projektach badawczo-rozwojowych związanych z technologiami wodorowymi. Spółka ma też wspierać działań edukacyjne i promocyjne mające na celu zwiększenie świadomości na temat korzyści płynących z zastosowania wodoru.

Spółka zaznaczyła, że włączenie PKP do Porozumienia to kolejny krok na rzecz realizacji Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030, z perspektywą do 2040 r. Przypomniano, że określa ona główne cele obejmujące szereg elementów składających się na budowę gospodarki wodorowej, czyli polski wkład w rozwój technologii wodorowych, podejmowanie badań i prowadzenie działalności rozwojowej, a także inwestycje w nowe technologie.

Gospodarka wodorowa w Polsce

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej zostało stworzone z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zakłada ono współpracę na rzecz budowy i rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce w związku z tym, że wodór wytwarzany przy wykorzystaniu niskoemisyjnych technologii będzie odgrywał coraz ważniejszą rolę w obniżaniu emisyjności gospodarki i tworzeniu fundamentów konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Celem porozumienia jest także wspieranie rozwoju przyjaznego środowisku i klimatowi transportu kolejowego.

Wśród ponad 260 sygnatariuszy porozumienia, które powołano 14 października 2021 r. są instytucje publiczne, naukowe, a także przedstawiciele otoczenia biznesowego.

Polskie Koleje Państwowe S.A. są spółką dominującą w Grupie PKP, która od 2022 r funkcjonuje na zasadach holdingu. PKP podają, że są właścicielem większości (ok. 90 proc.) czynnych dworców kolejowych. Spółka inicjuje także przedsięwzięcia dla branży logistycznej oraz realizuje zadania z obszaru badań i rozwoju.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024