Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Pliszka cytrynowa po raz pierwszy zaobserwowana w woj. warmińsko-mazurskim

Pliszka cytrynowa po raz pierwszy zaobserwowana w woj. warmińsko-mazurskim
PAP/jw
20.04.2022, o godz. 15:15
czas czytania: około 2 minut
0

W okolicach Koszelewek (woj. warmińsko-mazurskie) pojawiła się pliszka cytrynowa; tego gatunku ptaków nigdy wcześniej nie obserwowano na tych terenach - poinformował Welski Park Krajobrazowy. W Polsce pierwsze lęgi tych pliszek stwierdzono przed 28 laty.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Samca pliszki cytrynowej w szacie godowej sfotografowano na terenie użytku ekologicznego Koszelewki. Jest to nowy gatunek w tym parku krajobrazowym.

Gość na torfowisku

Marcin Modrzewski z Welskiego PK powiedział PAP, że pliszkę cytrynową udało mu się zaobserwować trochę przypadkowo. “Chciałem sfotografować siedzącego na podmokłej łące bataliona (wędrowny ptak z rodziny bekasowatych – PAP). W drodze powrotnej pokazała się też pliszka cytrynowa. Stąd to zdjęcie” – relacjonował.

Według niego samiec tego gatunku robi wrażenie jaskrawą barwą żółtej głowy, piersi i spodu ciała, która od razu rzuca się w oczy na tle zielonych traw.

Pliszkę zaobserwowano na ekologicznym terenie obejmującym kompleks zmeliorowanego torfowiska niskiego. Miejsca, w których kiedyś wydobywano torf, obecnie są wypełnione wodą i stanowią siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

To idealne miejsce dla pliszki cytrynowej, która preferuje tereny podmokłe, mokradła, zabagnione łąki i sąsiedztwo zbiorników wodnych. Dlatego przyrodnicy z Welskiego PK liczą, że w przyszłości uda się im zaobserwować na swoim terenie również gniazdującą parę tych ptaków.

Pliszka cytrynowa – skąd pochodzi?

Pliszka cytrynowa (Motacilla citreola) jest ptakiem wędrownym występującym w Azji, który stopniowo poszerza swój zasięg na zachód. W Polsce pierwsze lęgi tego gatunku zaobserwowano w 1994 r. w okolicach Zatoki Puckiej; jest uważana za skrajnie nielicznego ptaka lęgowego.

Welski Park Krajobrazowy utworzony został w 1995 r. dla ochrony krajobrazu i przyrody środkowego odcinka doliny rzeki Wel, największego lewobrzeżnego dopływu Drwęcy. Położony jest na południowo-zachodnim skraju woj. warmińsko-mazurskiego, na terenie dwóch powiatów: działdowskiego i nowomiejskiego.

Zobacz też:

Obserwatorzy ptaków pod obserwacją naukową

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024