Reklama

envicon 2023 ad1a

Pliszka cytrynowa po raz pierwszy zaobserwowana w woj. warmińsko-mazurskim

Pliszka cytrynowa po raz pierwszy zaobserwowana w woj. warmińsko-mazurskim
PAP/jw
20.04.2022, o godz. 15:15
czas czytania: około 2 minut
0

W okolicach Koszelewek (woj. warmińsko-mazurskie) pojawiła się pliszka cytrynowa; tego gatunku ptaków nigdy wcześniej nie obserwowano na tych terenach - poinformował Welski Park Krajobrazowy. W Polsce pierwsze lęgi tych pliszek stwierdzono przed 28 laty.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Samca pliszki cytrynowej w szacie godowej sfotografowano na terenie użytku ekologicznego Koszelewki. Jest to nowy gatunek w tym parku krajobrazowym.

Gość na torfowisku

Marcin Modrzewski z Welskiego PK powiedział PAP, że pliszkę cytrynową udało mu się zaobserwować trochę przypadkowo. “Chciałem sfotografować siedzącego na podmokłej łące bataliona (wędrowny ptak z rodziny bekasowatych – PAP). W drodze powrotnej pokazała się też pliszka cytrynowa. Stąd to zdjęcie” – relacjonował.

Według niego samiec tego gatunku robi wrażenie jaskrawą barwą żółtej głowy, piersi i spodu ciała, która od razu rzuca się w oczy na tle zielonych traw.

Pliszkę zaobserwowano na ekologicznym terenie obejmującym kompleks zmeliorowanego torfowiska niskiego. Miejsca, w których kiedyś wydobywano torf, obecnie są wypełnione wodą i stanowią siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

To idealne miejsce dla pliszki cytrynowej, która preferuje tereny podmokłe, mokradła, zabagnione łąki i sąsiedztwo zbiorników wodnych. Dlatego przyrodnicy z Welskiego PK liczą, że w przyszłości uda się im zaobserwować na swoim terenie również gniazdującą parę tych ptaków.

Pliszka cytrynowa – skąd pochodzi?

Pliszka cytrynowa (Motacilla citreola) jest ptakiem wędrownym występującym w Azji, który stopniowo poszerza swój zasięg na zachód. W Polsce pierwsze lęgi tego gatunku zaobserwowano w 1994 r. w okolicach Zatoki Puckiej; jest uważana za skrajnie nielicznego ptaka lęgowego.

Welski Park Krajobrazowy utworzony został w 1995 r. dla ochrony krajobrazu i przyrody środkowego odcinka doliny rzeki Wel, największego lewobrzeżnego dopływu Drwęcy. Położony jest na południowo-zachodnim skraju woj. warmińsko-mazurskiego, na terenie dwóch powiatów: działdowskiego i nowomiejskiego.

Zobacz też:

Obserwatorzy ptaków pod obserwacją naukową

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2023