Praktyka organów podatkowych wskazuje na powstanie obowiązku podatkowego w zakresie VAT-u od aportu do spółki komunalnej. Orzecznictwo sądów administracyjnych jest rozbieżne w tej kwestii. Czego samorządy mogą się spodziewać w najbliższej przyszłości?

W ostatnich latach samorządy realizowały tak zwane inwestycje liniowe, w szczególności sieci kanalizacyjne, sieci wodociągowe oraz sieci ciepłownicze. Jednym ze źródeł finansowania były środki europejskie, a jednostki samorządu terytorialnego mogły uzyskać nawet 85% dofinansowania, a także mogły uznać VAT za wydatek kwalifikowany. W przypadku gdyby beneficjentami dofinansowania były spółki komunalne, dofinansowanie byłoby znacznie niższe. Jednakże jednostki samorządu terytorialnego docelowo przekazywały powstałą infrastrukturę swoim właściwym spółkom komunalnym.

Użyczenie zamiast aportu

W wielu samorządach pożądaną metodą przeniesienia własności infrastruktury na spółkę komunalną byłoby wniesienie aportu do tej spółki. Z uwagi jednakże na ryzyko zajęcia niekorzystnego stanowiska przez organy podatkowe, które prowadziłoby do objęcia VAT-em takiej czynności, samorządy decydowały się na jej użyczenie (bezpłatne) lub wydzierżawienie z zastosowaniem bonifikaty własnej spółce komunalnej. Takie rozwiązanie może generować kolejne ryzyka podatkowe, w tym wydatki spółek komunalnych na ...