Europejskie systemy kanalizacyjne zapychane tonami masywnych tłuszczowych gór to problem, którego usuwanie w skali kontynentu rocznie kosztuje miliardy euro. A wszystkiemu winne są chusteczki nawilżane, a raczej ci, którzy po ich użyciu wrzucają ten odpad do sedesu.

Eksploatacja kanalizacji staje się coraz większym wyzwaniem w związku z blokadami powodowanymi przez odpady, które dostają się do systemu. Jednym z tych najbardziej kłopotliwych są chusteczki nawilżane. 

Rewolucyjny wynalazek

Wynalezienie chusteczek przypisuje się amerykańskiemu chemikowi belgijskiego pochodzenia, Arthurowi Juliusowi, który w 1957 r. stworzył pierwsze tego typu chusteczki w swoim nowojorskim mieszkaniu, kiedy zmienił maszynę do porcjowania mydła. Rok później, w 1958 r., zarejestrował znak towarowy swojego produktu Wet-Nap1. Chciał, aby jego chusteczki były używane w przemyśle kosmetycznym i poprawiały higienę skóry. Choć jego wynalazek nie zyskał uznania, Julius kontynuował prace nad ich udoskonaleniem. Następnie sprzedał pomysł pułkownikowi Harlandowi Sandersowi, założycielowi sieci Kentucky Fried Chicken (KFC), który rozdawał je klientom swoich restauracji. W ciągu 25 lat KFC rozdał konsumentom prawie miliard mokrych chusteczek! W latach siedemdziesiątych powstała technologia masowej produkcji jednorazowych chusteczek z włókniny, a więc również dynami...